- Vystudoval Vysokou školu ekonomickou v Praze, kde po studiích přednášel makroekonomii.
- V letech 1998 až 1999 zastával funkci výkonného ředitele Evropské banky pro obnovu a rozvoj.
- V období 2000 až 2010 byl guvernérem České národní banky.
- V roce 2010 stál v čele kandidátky TOP 09 v komunálních volbách v Praze, které strana vyhrála.
- Od roku 2011 je partnerem v poradenské firmě KPMG ČR, kde zodpovídá za služby pro finanční instituce.
- Ve volném čase se věnuje rodině a sportu.
Ekonom a bývalý guvernér České národní banky Zdeněk Tůma byl nedávno hlavním řečníkem neformálního semináře pro podnikatele a manažery pořádaného Společností pro strategické řízení, inovace a podnikatelství.
Zhruba tříhodinové setkání nabídlo zajímavý vhled "do hlavy" Zdeňka Tůmy, předního českého ekonoma, dnes partnera společnosti KPMG odpovědného za služby pro finanční sektor. Týdeník Ekonom byl - se souhlasem pořadatelů akce i Zdeňka Tůmy - u toho.
Jak Tůma přiznává, politika je s ekonomikou silně provázaná. Ilustruje to mimo jiné na příkladu společné evropské měny. Rozhodnutí, zda by Česká republika měla euro přijmout, je podle něho totiž především politické. Pokud má být pohled čistě ekonomický a "centrálně bankovní", pak prý otázka nezní, zda euro ano, či ne, ale zda měnová politika České národní banky plní svůj účel - tedy zajištění měnové stability.
"Troufám si tvrdit, že v případě české ekonomiky byl v posledních 15 letech převažující vliv stabilizující a domácí měnová politika měla smysl. Pak ale tedy nemá smysl importovat měnovou politiku ze zahraničí a přijímat euro," konstatuje Tůma, který v ČNB nejprve krátce v pozici viceguvernéra a poté guvernéra působil v letech 1999 až 2010.
Jak ale dodává, ani případné přijetí eura by za katastrofu nepovažoval. "Euro od začátku bylo součástí politicko-ekonomického integračního procesu a rozhodnutí se odvíjí primárně od toho, kde se jako země chceme nacházet. Jestli blíže středu integrace, nebo v roli pasivního pozorovatele, někdo by možná řekl černého pasažéra," říká.
Zdůrazňuje také, že není žádný ekonomický důvod, proč by ekonomika měla růst rychleji jen proto, že daná země přijme společnou evropskou měnu. "Nicméně platí, že členství v eurozóně může mít psychologický efekt na finanční trhy," připouští v debatě Tůma.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist