Zátěžový test České národní banky ukázal, že banky mají dobré kapitálové a likvidní zásoby a zůstávají stabilní. Také pojišťovny jsou vůči případným rizikům odolné. Horší situace je v případě družstevních záložen, které jsou rizikovější.

Viceguvernér České národní banky Vladimír Tomšík v rozhovoru upozorňuje, že existují i další rizika, která se Česka sice dotýkají nepřímo, ale vyhnout se jim nelze. 

Finanční trhy se zdají být relativně v klidu, české banky jsou dlouhodobě stabilní. Přesto – vidíte v současné době na trzích nějaká rizika, která by mohla tuto stabilitu narušit?

Rizika existují a rozhodně je nepřehlížíme. Pokud jde o domácí bankovní sektor, úvěrové riziko stále považujeme za zvýšené. Za prvé vidíme, že do kategorie úvěrů v selhání padá poměrně hodně úvěrů, a navíc se často jedná i o nové úvěry. Za druhé se postupně zhoršuje struktura těch špatných úvěrů, tj. dochází k posunu od nestandardních ke ztrátovým. A také pozorujeme, že některé úvěry, které se dříve splácely včas, nyní dlužníci splácejí se zpožděním delším než tři měsíce.

Také se nás týkají i globální rizika, která vznikají v souvislosti s honbou za výnosy. Výnosy z bezpečných aktiv, jako jsou třeba státní dluhopisy, jsou na nezvykle nízkých hodnotách. Investoři se proto snaží vyhledávat aktiva s vyšším výnosem, ale to nejde jinak než přijímáním vyšších rizik. Na trzích některých aktiv, která jsou považována za stále bezpečná a zároveň docela výnosná, lze vidět zárodky bublin. Vytváří se potenciál pro značné úvěrové a tržní ztráty v dalších letech, pokud by došlo k nějakým turbulencím. Nás se tato rizika dotýkají spíše nepřímo, ale vyhnout se jim zcela nelze. Nicméně ČNB je nepodceňuje.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se