O pronájem skladů a výrobních hal mají firmy v Česku velký zájem. Za letošní první pololetí se nabídka moderních průmyslových nemovitostí v tuzemsku rozrostla o 162 700 metrů čtverečních na celkových 4,631 milionů.

Tempo výstavby skladových a výrobních areálů bylo v tomto období nejrychlejší za posledních pět let. Vyplývá to ze zjištění sdružení Industrial Research Forum, jehož členy jsou realitně-poradenské společnosti CBRE, Colliers, DTZ a JLL.

"Vzhledem k tomu, že se během každého čtvrtletí v průměru dokončí 69 tisíc metrů čtverečních průmyslových prostor, výsledky za druhé čtvrtletí jsou z tohoto pohledu nadprůměrné a ukazují nárůst o 39 procent meziročně," uvedlo ve středu sdružení.

Nejvíce skladů dokončili ve druhém čtvrtletí developeři v Praze. Staví se ale také v regionech, developer CTP dokončil logistické centrum o velikosti 17 tisíc metrů čtverečních pro společnost DHL u Mladé Boleslavi a postavil také halu o velikosti 33 100 metrů čtverečních v Brně pro společnost FEI - výrobce elektronových mikroskopů a nanotechnologií.

 

V nejžádanějších lokalitách dokonce přestávají být volné prostory k pronájmu a docházejí vhodné pozemky. „Některé lokality nahrávají developerům, oblast D1 u Prahy je permanentně žádaná, proto je tam nízká neobsazenost prostor," říká ředitel developerské společnosti Goodman Jakub Pelikán.

"Developeři cítí, že se trhu daří, a kdo nemá pozemek, tak neexistuje. Klienty nezajímá, kdo má jak dobrý tým a jak dobře staví, zajímá je, jestli má co nabídnout,“ říká Filip Kozák, vedoucí oddělení průmyslových nemovitostí v české pobočce poradenské společnosti CBRE. „Nájmy by mohly lehce růst v některých lokalitách, kde je přetlak nájemců. V některých projektech v Plzni a v Praze si dnes developeři mohou skoro vybírat,“ dodává Kozák.

Další sklady chce Alza i Mall.cz

Nové sklady a výrobní haly se zpravidla staví na zakázku. Výjimkou je například logistické centrum o velikosti 30 tisíc metrů čtverečních u pražského letiště, které plánuje začít stavět tento měsíc developer Prologis spekulativně, tedy bez smluvně zajištěných nájemců.  

Vedle firem napojených na automobilový průmysl potřebují další sklady největší provozovatelé tuzemských e-shopů jako Alza a Mall.cz. 

Právě Mall.cz si v Praze - Horních Počernicích pronajímá přes 15 tisíc metrů čtverečních. „Pro letošek jsme se rozhodli rozšířit skladovou plochu o dalších téměř devět tisíc, a to v lokalitě v Jirnech,“ říká mluvčí e-shopu Michala Gregorová.

Nový sklad má pomoci rostoucí firmě lépe zvládat každoroční nápor objednávek v předvánočním období. Mall.cz ale podle Gregorové poptává další skladovací prostory o velikosti 30 tisíc s možností rozšíření až na 50 tisíc metrů čtverečních. „Preferujeme lokality na Praze východ, kde máme již několik let základnu, konkrétně jde o Jirny a Horní Počernice.“

Podle sdružení Industrial Research Forum je v tuzemsku ve výstavbě dalších 160 100 metrů čtverečních ploch v průmyslových parcích. Nejvíce se staví v Praze a v Plzeňském kraji. Vedle výstavby na zelené louce prochází první zastaralé sklady rekonstrukcí, což je případ projektu Westgate Park Rudná (21 700 metrů čtverečních). 

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist