Český statistický úřad dnes zveřejnil vývoj cen zemědělských a průmyslových výrobců, stejně tak vývoj cen v sektoru tržních služeb a stavebních prací. Z analýzy vyplývá, že ceny v průmyslu i zemědělství jsou meziročně stále v poklesu. Opačný trend zaznamenávají ceny stavebních prací a tržních služeb, které v meziročním srovnání mírně rostou.

Zemědělství a průmysl stále v poklesu

Ceny zemědělských výrobců v červnu klesly o 2,8 procenta. Na poklesu se výrazně podílí snížení cen v rostlinné výrobě, a to meziročně o 11,6 procenta. Nejvýrazněji o 17,9 procenta klesly poprvé po 21 měsících ceny brambor. Obiloviny zaznamenaly 14,7procentní pokles cen. Stejně tak se snížila (o 9,8 procenta) cena čerstvé zeleniny. Naopak vyšší byly ceny ovoce, a to o 4,0 procenta.

"Rostlinná výroba, která meziročně zlevnila o více než 11 procent díky nižším cenám brambor, obilovin a čerstvé zeleniny, i v červnu převážila zdražení v oblasti živočišné produkce. Ale srpen se nezadržitelně blíží a s ním pravděpodobně i konec meziročně levnější pšenice. Ta by měla začít zdražovat jak kvůli dramatickému poklesu cen pšenice v druhé polovině minulého roku, tak kvůli horšímu odhadu pro letošní sklizeň, která by měla být o necelých 5 procent nižší než vloni.," uvádí Filip Fyrbach, makroekonomický analytik GE Money Bank.

Otázkou podle něj zůstává, jakou roli sehraje vývoj ceny pšenice na světových trzích, která se nyní obchoduje na nejnižších hodnotách od roku 2010 a od května ztratila více než 30 procent. Nad vývojem cen potravin, který je jedním z faktorů způsobujících odchylku skutečné inflace od předpokladů ČNB, proto stále visí otazník.

V živočišné výrobě se ceny zvýšily o 8,6 procenta v důsledku růstu cen mléka (o 17,4 procenta) a vajec (o 7,7 procenta). Ceny skotu i drůbeže se ale snížily (o 1,2 procenta respektive o 4,1 procenta).

Významný vliv na výši cenové hladiny v průmyslové výrobě měl pokles cen elektřiny, plynu a páry o 8,7 procenta a těžby a dobývání o 4,8 procenta. Celkově se ceny průmyslových výrobců snížily o 0,2 procenta. Ceny potravinářských výrobků, nápojů a tabáku zůstaly na úhrnu beze změny. Při hodnocení podle hlavních průmyslových skupin se meziročně snížily pouze ceny energií o 4,6 procenta.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 20 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.