Velký bratr se dívá. I tak může být vnímán monitoring aktivit zaměstnanců v pracovní době. Není ovšem divu, že zaměstnavatelé k těmto praktikám přistupují, když trend vyřizování soukromých záležitostí v pracovní době postupně sílí. Zaměstnanci těmito aktivitami tráví téměř hodinu ze své standardní pracovní doby.

Surfují na internetu, komunikují s přáteli na sociálních sítích, ale nebrání se ani nakupování v e-shopech. K zamezení přílišnému zneužívání firemních zařízení k vyřizování soukromých záležitostí mohou přispět monitorovací systémy. Ty poskytnou přehled o aktivitách na firemních počítačích. Sledování práce zaměstnanců obecně má však své hranice a musí být v souladu se zákoníkem práce.

Co ještě ano a co už je „přes čáru“?

Zákoník práce dokonce říká, že zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.

Kontrola ovšem nesmí narušovat soukromí zaměstnance. Pokud se tedy vedení firmy rozhodne například pro instalaci monitorovacího softwaru, je nutné se kromě technických záležitostí seznámit také s právními aspekty této problematiky.

„Zaměstnavatel může bez předchozího upozornění sledovat dobu strávenou na internetu či využití programů. Kontrola firemních e-mailových schránek či paměti počítačů a externích nosičů dat je možná jen po předchozím upozornění,“ říká Roman Rous, výkonný ředitel společnosti SODATSW, která poskytuje řešení v oblasti monitoringu činnosti na PC.

Zakázané je naopak sledování obsahu soukromých e-mailových schránek, obsahu rozhovorů online komunikátory jako je Skype či ICQ. Zaměstnavatel by takto postupoval protizákonně a hrozila by mu pokuta od inspektorátu práce, zaměstnanec by se navíc mohl domáhat náhrady škody.

Zaměstnavatel může vědět, kde a jak dlouho se zaměstnanec na internetu pohybuje, ale nikoliv již co je obsahem jeho přístupu, pokud jde o soukromé záležitosti zaměstnance.

Zbývá vám ještě 50 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se