Zavádění speciálních bankovních daní v jednotlivých zemích v Evropě je populismus, který oslabuje bankovní sektor těchto zemí a nahrává těm, kteří je nemají, říká v rozhovoru pro HN Andreas Treichl, šéf rakouské banky Erste, která vlastní Českou spořitelnu.
"Odhaduji, že Češi jsou příliš pragmatičtí, než aby něco takového udělali," doufá. Podle něj se už teď například ruští bankéři radují z toho, že v některých evropských zemích byla na banky uvalena zvláštní daň. Oni totiž nic takového neplatí, a tak mohou těmto finančním ústavům lépe konkurovat. Stejné je to i ve Spojených státech.
Proti bankovní dani se sice v Česku postavil ministr financí Andrej Babiš (ANO), ale sociální demokraté na něj stále tlačí, aby ji zavedl a naplnil tak státní kasu.
Babiš tvrdí, že potřebné prostředky na zvýšené výdaje, například na valorizaci penzí, najde jinde, ucpáním děr ve státním rozpočtu. Třeba zlepšením výběru daní. Pokud se mu to nepodaří, může tlaku sociálních demokratů podlehnout. Možnost zavedení takzvaných sektorových daní je dokonce zmíněna v koaliční smlouvě.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.