Pokles počtu ruských turistů v Praze se hoteliérům i cestovním kancelářím daří letos nahradit návštěvníky z Jižní Koreje, Číny a okolních zemí. V prvním pololetí podle odhadu poradenské společnosti Mag Consulting vzrostl počet zahraničních turistů v ČR i Praze meziročně o 2,3 procenta. Zahraniční návštěvníci ale zůstávají v Česku kratší dobu.

Rusy v Praze nahrazují hlavně Korejci. "Velký nárůst zaznamenáváme u klientů z Asie, zejména z Jižní Koreje. V současnosti dokonce hosté z Jižní Koreje dvojnásobně převyšují počtem přenocování hosty přicházející z Německa," uvedl regionální ředitel hotelové sítě Vienna International Francois Mary.

Pražský hotel Intercontinental registruje pokles počtu ruských hostů o 20 procent. Naopak roste počet turistů z USA, Dálného východu, Německa a Španělska. "Sezonu hodnotíme poměrně dobře, obsazenost se nám daří úspěšně zvyšovat, nicméně vzhledem k velké konkurenci v rámci Prahy a i ostatních evropských měst cena stagnuje," uvedla marketingová koordinátorka hotelu Simona Seidlová.

Podle odborníků na cestovní ruch se v druhé polovině roku může pokles počtu ruských turistů prohloubit. "Výpadek v počtu turistů z Ruska se podařilo za první pololetí plně nahradit. Druhé pololetí již nebude tak příznivé," upozornil analytik cestovního ruchu Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting.

"Sezona by mohla vypadat dobře, kdyby nebylo poklesu turistů z Ruska. Odhadujeme pokles na cca 20 procent, ale pokud se bude situace mezi EU a Ruskem dál vyhrocovat, můžeme se dočkat i většího poklesu. Pro některé lokality to může mít katastrofální důsledky," dodal Jan Papež z Asociace cestovních kanceláří ČR. Největší růst zájmu o ČR letos očekává u Číňanů a Korejců. Poslední měsíce ukazují i na růst návštěvníků z Polska.

Cestovní agentury evidují snížení počtu rezervací ruských turistů od dubna letošního roku o pětinu. "Na letní termíny zaznamenaly hotely objednávky až o 35–40 procent nižší, a to především u individuálních cestujících," dodala tajemnice Asociace českých cestovních kanceláří a agentur (AČCKA) Kateřina Petříčková.

"Přes obavy o příjezdovou turistiku v letní sezoně se ty nejčernější předpovědi nenaplnily, turisté jezdí dál, zaznamenali jsme nárůst zájmu o hotely v krajích – hlavně v Ostravě, Olomouci nebo například Špindlerově Mlýně. Je vidět, že turisté objevují kromě hlavního města i další metropole," uvedla mluvčí CPI Hotels Dana Belušová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist