Pro stavbu nového domu nyní potřebují investoři získat územní rozhodnutí a následně stavební povolení. Pokud půjde vše podle plánu, napřesrok jim bude stačit jen jedno povolení. Počítá s tím novela stavebního zákona, kterou chce ministerstvo pro místní rozvoj poslat do sněmovny příští rok. 

Současný stav je podle resortu administrativně náročný. Úprava zákona má být přínosná pro obce, ale hlavně pro stavebníky. „Nyní děláme přípravné práce, byli bychom rádi, aby novela zákona platila od ledna 2016,“ řekla ředitelka odboru stavebního řádu Marcela Pavlová.

"Jednostupňové povolování staveb, a tím i podstatné zkrácení povolovacího procesu u velkých investic, bude mít výrazný ekonomický přínos pro národní hospodářství – investice se uvádí do provozu podstatně rychleji, zaměstnávají se lidé, vytvářejí se hodnoty," uvedla ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová (ANO).

Na složitý a dlouhý proces získávání povolení pro stavby si stavebníci dlouhodobě stěžují.

"Zjednodušení stavebního zákona jednoznačně vítáme. Souhlasíme s tezí, že současná legislativa je komplikovaná pro odbornou veřejnost, natožpak pro běžného občana, který chce postavit svůj rodinný dům," uvedla pro IHNED.cz ředitelka vývoje projektů a akvizic ve společnosti Skanska Reality Naďa Ptáčková.

"Jestliže nám dříve územní a stavební řízení, byť menšího bytového domu, trvala dva až tři roky, dnes není výjimkou i lhůta tří až pětiletá," dodala Ptáčková.

"Nejhorší v celé západní Evropě"

Novelu stavebního zákona uvítal i Michal Kocián, předseda představenstva konkurenční společnosti Finep Holding. "Aktuální stav je neudržitelný. Průměrná doba povolování stavby trvá tři až pět let a liniových staveb (jako jsou dálnice, sítě – stavby, které prostupují několika katastry) až 12 let, což je podle naší zkušenosti téměř nejhorší stav v celé západní Evropě."

S názorem ministerstva, že se díky novele zákona podstatně zkrátí povolovací proces, ale developeři zcela nesouhlasí. "Nově se například občanská sdružení či nespokojení sousedé plánované stavby mohou odvolat (případně proces napadnout žalobou) ve vícero stupních schvalování projektu, než tomu bylo dříve. Proto by pouhé zjednodušení stavebního zákona nemuselo nutně vést ke zkrácení celého procesu," upozorňuje Ptáčková.

Ministerstvo se ale zabývá i možností omezit počet subjektů, které mohou jako účastníci řízení podávat připomínky. „O okruhu účastníků jednotlivých druhů řízení vedeme také diskusi,“ řekla Pavlová.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist