Udělat tečku za plýtváním a vyhazováním potravin v supermarketech se rozhodla skupina 63 francouzských poslanců z různých politických stran. Ke konci července předložili návrh zákona, podle kterého by prodejny s plochou nad tisíc metrů čtverečních musely neprodané potraviny a zboží těsně před vypršením spotřební lhůty, které by taktéž skončilo v kontejnerech, povinně posílat na charitu nebo do potravinových bank. 

„Chceme naplnit ledničky charitativních organizací. Kvůli krizi stále více Francouzů potřebuje potravinovou pomoc,“ nechal se slyšet předkladatel zákona, poslanec za Unii pro lidové hnutí (UMP) Jean-Pierre Decool.
„Nechápu, že nikdo neměl podobný nápad už dříve,“ doplnil politik, který se inspiroval příkladem Belgie. Tam podobný zákon platí už od května.

Každý supermarket ve Francii vyprodukuje za rok 200 tun odpadků. A to je podle Decoola neúnosné. Navíc se odhaduje, že Francouzi ročně vyhodí až 30 kilogramů jídla – z toho sedm kilogramů připadá na výrobky, které se do odpadkového koše dostaly ještě neotevřené, upozorňuje deník Le Figaro.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se