Mluvit s viceprezidentkou jedné z největších světových korporací ne jako s topmanažerkou a specialistkou na složité patentové obchody, ale jako se ženou s menšinovou sexuální orientací je až překvapivě snadné. Claudia Brind-Woody, která v IBM řídí oddělení patentů, sedí uvolněně v salonku pražského hotelu Hilton - v šedém saku, dokonale upravená v americkém stylu a stejně tak po americku odpovídá. Usměvavě, ochotně, přátelsky a diplomaticky. 

Ostych je tak někdy patrný spíše na české straně - v rámci dokonalé politické korektnosti nemluví přímo o gayích a lesbách, ale používá univerzální zkratku LGBT. Je tak až nepatřičné ptát se na její vlastní zkušenost. Jestli někdy pocítila jakoukoliv diskriminaci nebo nepřízeň okolí.

Je ale jasné, že kvůli své orientaci nikdy nechtěla a neměla žádnou výhodu díky pozitivní diskriminaci menšin, často uplatňované v USA. "Co máte na mysli pozitivní diskriminací?" ptá se opakovaně na obecnou otázku. Rovnost heterosexuálů a homosexuálů viditelně bere jako naprostou samozřejmost.

"V rámci byznysu je výhodné mít dobré vztahy s lidmi s odlišnou sexuální orientací. Mohla bych uvést hned několik důležitých obchodů, které jsme uzavřeli i díky tomu, že člověk jednající za protistranu byl homosexuál. Je to podobné, jako když lidé chodili na stejnou univerzitu, najednou si vytvoříte propojení," vysvětluje, proč se rozmanitost lidí v týmu IBM firmě vyplácí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se