Josef Kolář (35)

- Vystudoval Střední zemědělskou školu v Třebíči a Mendelovu zemědělskou a lesnickou univerzitu v Brně.
- Podniká v rostlinné a živočišné výrobě.
- Je majitelem firmy Rhea Holding, jejíž součástí je Zemědělské družstvo Petřín; Uherčice AGRO; Zemspol Dešná; O.K.V. Dešná; Martínkov, družstvo; Fredi; Zemos Lesná; Rybářství Velké Meziříčí; ZEOS Vesce; Zemědělské družstvo Jiřice u Miroslavi a Zemědělská společnost Vlasatice.
- Roční obrat firmy přesahuje miliardu korun.
- Obhospodařuje 16,5 tisíce hektarů zemědělské půdy, 800 hektarů rybníků a několik set hektarů lesa.
- Jeho firmy ročně dodávají kolem devíti milionů litrů mléka, 1100 tun hovězího, 3800 tun vepřového a zhruba 7000 tun drůbežího.

Josef Kolář je rád, když se o něm příliš neví a může si v klidu a spokojeně hospodařit. Což se mu i daří. Z původních 13 hektarů polí má dnes hektarů přes 16 tisíc, v průběhu několika let přibyl rozsáhlý chov dobytka, prasat či drůbeže a také 800 hektarů rybníků, obrat firmy přesahuje miliardu korun.

Jako úspěšný podnikatel v zemědělství "ukrytý" v pohraniční oblasti s Rakouskem nikdy neměl potřebu veřejně vystupovat či hovořit do médií. Když si však přečetl, že stát na kampaň "Ryba domácí" vyplýtval 178 milionů korun, jako významný chovatel ryb i jako plátce daní se rozhodl dát své rozhořčení najevo.

"Já jsem klidný člověk, takže jsem se úplně nerozčílil, ale musím se divit tomu, jak byly ty prostředky využívané. Cíl je sice ušlechtilý, ale kampaň za 178 milionů? Stát sice bude říkat, že byly vynaloženy účelně, že se zvýšila spotřeba, ale realita je spíše opačná. Množství vyhozených peněz je otřesné," říká Kolář ve svém prvním rozhovoru pro média.

S Andrejem Babišem se srovnávat nechce, ani nemůže, přesto přinejmenším rozlohou obdělávané plochy patří do první ligy českých podnikatelů v zemědělství. "Druzí co do rozlohy určitě nejsme, v první pětce budeme, to je možné," podotýká.

Začínal jste před necelými 10 lety se 13 hektary, kolik toho teď máte?

V současné době obhospodařujeme 16,5 tisíce hektarů zemědělské půdy, 800 hektarů rybníků, máme pár set hektarů lesa. Dohromady to obhospodařují naše společnosti, které se ve své většině vyvinuly po privatizaci z bývalých JZD. Firmy mají společného vlastníka, společnou filozofii podnikání. Mně je 35 let, nic zásadního jsem nepodědil, od rodičů jsem dostal selský dům a těch 13 hektarů, vše ostatní jsem si oddřel. Základem mého podnikání je prvovýroba. Vedle rostlinné výroby máme i živočišnou. Na zpracovatelský průmysl jsem zatím nedosáhl.

Dostal jste se někdy s Andrejem Babišem, respektive jeho Agrofertem, do křížku v tom smyslu, že jste usilovali o stejné firmy?

Při tom, jak jsme získávali další podniky, jsme se čas od času střetli. Jeho lidé z regionů pro něho chtěli párkrát získat stejné firmy jako já. Nedocházelo však na přímou konfrontaci, že bychom se přebíjeli nabídkami, ale potkávali jsme se. Střetáváme se s ním v oboru drůbežího masa, protože jsme poměrně významným producentem, dodavatelem Vodňanské drůbeže a on je zase významným zpracovatelem. Takže je tu třeba permanentní řešení výkupních cen.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 40 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.