Někteří zaměstnavatelé v Česku budou v letošním 4. čtvrtletí překvapivě snižovat počet zaměstnanců. Nabírat chtějí pouze tři procenta firem, naopak propouštět hodlá pět procent podniků. To jsou výsledky průzkumu Manpower Index trhu práce, který se uskutečnil v srpnu mezi 750 českými firmami.

Na 89 procent firem nepředpokládá v závěru roku žádné změny. Čistý index trhu práce tak má pro následující 4. čtvrtletí hodnotu minus dva procentní body.

"Výsledkem indexu jsme překvapeni. Neznamená to ale konec nadějí na oživení české ekonomiky, důvodem je zřejmě pragmatismus a opatrnost tuzemských zaměstnavatelů," uvedla generální ředitelka společnosti ManpowerGroup Česká a Slovenská republika Jaroslava Rezlerová.

Trh práce ve druhém a třetím čtvrtletí těžil z oživení domácí poptávky, celá ekonomická situace tak byla vcelku pozitivní. Některé velké podniky, především v automobilovém průmyslu, svůj optimismus neztrácí ani v závěrečném čtvrtletí. Se složitou situací na trhu podle Rezlerové nadále bojují především malé podniky, které v součtu zaměstnávají nejvíce lidí.

Zbývá vám ještě 50 % článku
Předplatné za 40 Kč na 4 týdny
  • První měsíc za 40 Kč, poté za 179 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se