Události, které jsou všeobecně považovány za lidskou tragédii, se investorům často jeví jako nepříliš důležité. Například pokračující válka v Sýrii, která má na svědomí už asi 200 tisíc životů, se tak odehrává na pozadí vzestupu akciových trhů.
Čím to je, že investoři ignorují válku, teror a chaos? Podle britského listu Financial Times (FT) je to zřejmě tím, že investoři často vnímají zprávy politického charakteru pouze jako šum v pozadí a jsou pro ně jen o něco málo důležitější než zprávy ze světa sportu.
Zvlášť v poslední době byla propast mezi trhy a politikou značná. Přestože v minulém týdnu noviny dál zaplavovaly zprávy o válce na Ukrajině a na Blízkém východě či o případném rozpadu Spojeného království, hlavní index britských akcií FTSE 100 vystoupil na nejvyšší hodnotu za posledních 14 let. Podobně v předchozím týdnu poprvé pokořil dvoutisícovou hranici také klíčový americký index S&P 500.
Političtí komentátoři by nejspíš kroutili nesouhlasně hlavou a byli by přesvědčeni o krátkozrakosti investorů. Ale je tu ještě jedna varianta - že jsou trhy v pořádku. Samozřejmě, že čas od času politický šok nakrátko způsobí pád akcií, nedávné zkušenosti však naznačují, že jejich oživení je často až překvapivě rychlé.
V prvním týdnu obchodování po útocích na Washington a New York z 11. září 2001 klesl americký Dow Jonesův index o 14 procent. Už několik měsíců po útoku se ale Dow Jones i další akciový index Nasdaq Composite vrátily na úroveň, které dosahovaly před 11. zářím.
Mezinárodní politika kdysi skutečně, a to i na několik let, měnila postoj investorů. Naposledy to byly v 70. letech ropné šoky, v které roku 1973 vyústila arabsko-izraelská válka a pak v roce 1979 islámská revoluce v Íránu.
Od té doby se ovšem charakteristika světa začala o něco méně řídit geopolitickými riziky a naopak o něco více geopolitickými příležitostmi.
Jak podotýká FT, přispěly k tomu i politické změny v Číně, které zajistily pád maoismu a nastartovaly vnitřní ekonomickou transformaci, dále pád Berlínské zdi, ale i konec diktatury v Latinské Americe. Politické změny v 80. letech tak v globálním měřítku přispěly spíše k vytváření obchodních příležitostí, než k jejich ničení.
Samozřejmě existují různé typy událostí, které mohou v některých zemích nepříznivě ovlivnit investiční klima. Je bezesporu užitečné vědět, zda se v té které zemi chystá převrat nebo válka.
Velké globální změny v myšlení investorů ale v posledních desetiletích iniciovala ekonomika, nikoli politika. Příkladem může být splasknutí finanční bubliny v roce 2000 nebo finanční krize z roku 2008. Investory tedy mnohem více znepokojuje měnová politika než války.
V 70. letech se kvůli válce a revoluci ceny energií ocitly na úrovni, která způsobila západním ekonomikám šok a přivedla je do hospodářské recese. Nyní se dva největší producenti energií na světě, Rusko a Blízký východ, ocitají v chaosu, a přesto cena ropy klesá. Existuje však několik důvodů, proč to tak je.
Prvním důvodem je takzvaná břidlicová revoluce v USA, díky níž jsou energetické trhy méně náchylné vůči událostem na Blízkém východě, neboť v USA se nyní těží mnohem více ropy.
Druhým důvodem je skutečnost, že boje v arabském světě zatím neovlivnily produkci ropy v Saúdské Arábii a státech Perského zálivu.
Faktorem je ale i to, že Rusko dosud vážněji nepohrozilo západním zemím energetickými sankcemi. Jisté ovšem je, že pokud by válka zasáhla i Perský záliv a pokud by Rusko uzavřelo kohouty s energetickými surovinami, trhy by začaly propadat panice.
Zpozornět by ale měli všichni investoři, tedy včetně těch, kteří se v Rusku neangažují. Konflikt na Ukrajině by se totiž mohl ještě zhoršit a pak nepředvídatelně ovlivnit celou Evropu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist