Americké akcie jsou na rekordních maximech. Jejich hlavní indexy stouply v reakci na další politiku Federálního rezervního systému (Fed), který se rozhodl dál držet úrokové sazby na nízkých úrovních. Vzrostla také americká měna, dolar k japonskému jenu stoupl na nejvyšší hodnotu za šest let. 

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních podniků, se zvýšil o 0,64 procenta na 17 265,99 bodu. Širší index S&P 500 stoupl o 0,49 procenta na 2 011,36 bodu. 

Akciové trhy ve světě ovlivnil také výsledek skotského referenda o nezávislosti a nezájem bank o úvěry Evropské centrální banky. Například londýnský index FTSE 100, který zahrnuje akcie sta společností z Británie, stoupl ve čtvrtek před uzavřením obchodování o 0,6 procenta. A díky výsledku referenda se zřejmě bude i nadále zvyšovat.

Americký Fed ve středu uvedl, že hodlá držet krátkodobé úrokové sazby na nízké úrovni ještě "značnou dobu" od úplného ukončení podpůrných nákupů dluhopisů. Dow Jones už ve středu díky tomu uzavřel na novém maximu a S&P se dostal těsně k dosavadnímu rekordu.

Index S&P pro oblast finančnictví ve čtvrtek stoupl o 1,1 procenta. Zisk finančních ústavů by totiž mohl stoupnout, kdyby úrokové sazby zůstaly nízko a zvýšily se úroky, které si banky účtují u dlouhodobějších půjček.

Podle stratéga ze Société Générale Kita Juckese se Fed připravuje na zvednutí úrokových sazeb v roce 2015, ale už teď dělá všechno možné, aby předešel negativním reakcím na trzích s aktivity, řekl listu Financial Times

Americký dolar stoupl k japonskému jenu až na 108,96 JPY, tedy nejvyšší hodnotu od srpna 2008. Dolarový index, ukazatel hodnoty dolaru ke koši šesti měn, stoupl až na 84,78, nejvýše za více než čtyři roky. 

V průběhu zveřejňování předběžných výsledků skotského referenda posílila také britská libra. Měna vzrostla oproti dolaru o 0,6 procenta na 1,6491 dolaru, byla ale silnější i k dalším patnácti měnám. K euru vzrostla o 0,5 procenta na 1,2757 eur, což je nejvíce za poslední měsíc.

Podle analytiků bude k dolaru klesat. "Očekáváme, že libra bude v blízké budoucnosti na hodnotě 1,55 dolarů," uvedla pro FT Camilla Sttuonová, analytička Scotiabank. 

Podle FT euro dosáhlo k dolaru ve středu 14 měsíčního minima. Vzrostly ale německé dluhopisy na deset let o dva body na 1,08 procenta.

Evropská centrální banka v tomto týdnu zahájila program TLTRO, ve kterém chce poskytnout komerčním bankám úvěry v celkové výši 400 miliard eur. V první části ale banky načerpaly ani 100 miliard, což bylo pro ekonomy velkým zklamáním. Čekají ale na další část programu, která bude v prosinci. 

Tim del Carpio, ekonom kapitálových trhů z RBC Financial Times řekl, že stále existují důvody k tomu očekávat lepší přístup bank ve druhé části programu. "Je dobré mít na paměti, že program poběží současně s novým programem zajištěných aktiv/nákupu krytých dluhopisů," dodal. 

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru