Celkově se v Nemocnici Na Homolce patrně zbytečně utratily desítky milionů a jde asi o nejviditelnější případ neefektivního hospodaření v českém zdravotnictví. Ale ani zdaleka ne jediný.
Do zdravotnictví v Česku ročně teče téměř 300 miliard korun, skoro polovina do nemocnic. Jak uvádí aktuální vydání týdeníku Ekonom, z této částky se ročně ztratí odhadem až 26 miliard. Nedávná studie Evropské komise navíc upozornila, že v českém zdravotnictví dochází k úzkému propojení byznysu s politikou.
V souvislosti s přílivem unijních peněz se podle analýzy zvýšily ceny zdravotnického vybavení o 15 až 30 procent. Nákupy přístrojů jsou podle studie neprůhledné a předražené. Český trh se zdravotnickou technikou a materiálem je vcelku uzavřený, o dodávky do nemocnic na něm bojuje jen několik specializovaných firem.
Navíc fungování daných přístrojů detailně rozumí vždy jen hrstka lékařů v nemocnici. V Česku je proto rozhodně snazší prosadit se s novou stavební firmou než s novou společností prodávající medicínskou techniku a zdravotnický materiál.
Ale nejde zdaleka jen o přístroje. Existuje celá řada osvědčených metod pro vyvádění peněz ze zdravotnického systému.
Nenápadnou, ale výnosnou taktikou, jak se obohatit ve zdravotnictví, jsou situace, kdy se zdravotnické zařízení za státní peníze opraví a vybaví. Následně se pak prodá soukromníkovi.
To by se mohlo týkat pražské Bulovky a Thomayerovy nemocnice, v nich se v letech 2003 až 2012 investovalo přes miliardu korun ze státního rozpočtu. Pak jim byl v roce 2012 odejmut status fakultních nemocnic. A není tedy vyloučen jejich převod do soukromých rukou, o němž se ostatně v minulosti spekulovalo.
Některé nemocnice si přilepšují i tak, že záměrně nadhodnotí zakázku, nechají si vše proplatit od pojišťovny a na konci získají část peněz zpět formou bonusu. Podle studie Evropské komise je to třeba IKEM nebo Homolka. Ostatně i dodavatelé velmi rádi odměňují nemocnice bonusem. Tím se ale značně pokřiví podmínky na trhu a zároveň dochází k daňovým únikům.
Jak upozorňuje týdeník Ekonom, dalšími triky jsou například utajené platby pro nemocnice, kdy dostávají za stejný objem péče různé částky, nebo rozdílné ceny u stejných léků. Ve zdravotnictví rovněž kvete byznys generálních dodavatelů: jedna firma zajistí rekonstrukci, nakoupí přístroje a má na starosti zároveň servis.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist