Caroline Galvanová

- Vystudovala ekonomii a finance na univerzitách v nizozemském Groningenu a Tilburgu.
- Před nástupem do Světového ekonomického fóra působila v oblasti hospodářsko-politického poradenství v Británii.
- Poté pracovala pro Generální ředitelství hospodářských a finančních věcí Evropské komise.
- V rámci Světového ekonomického fóra zkoumá konkurenceschopnost Afriky a Evropy.

Pět let se konkurenceschopnost Česka propadala. Letos přišel obrat: v žebříčku Světového ekonomického fóra poskočilo z loňského 46. místa o devět příček vzhůru. O nedostatcích, které Česko brzdí, hovoří ekonomka Caroline Galvanová zodpovědná za hodnocení evropských a afrických zemí.

Česko si v žebříčku Světového ekonomického fóra polepšilo. Kde ale máme největší rezervy na jeho špičku?

Jednou z hlavních oblastí jsou investice do inovací. Kromě toho, že by měly být vyšší, je třeba se zaměřit také na lepší spolupráci univerzit a vzdělávacího systému s podnikatelským sektorem. Další oblastí je samotné vysokoškolské vzdělávání. Přestože počet absolventů v Česku je velmi dobrý, když se podíváme na jejich kvalitu, je stále co zlepšovat. A to zejména z pohledu dovedností, které absolventi univerzit uplatní v praxi ve firmách. Prostor pro zlepšení vidíme také v oblasti pracovního trhu. I když ve zprávě píšeme, že se situace zlepšila, v celkovém pořadí je Česko stále až na 62. místě ze 144 hodnocených zemí.

Z vaší analýzy je zjevné, že největší slabinou Česka je veřejný sektor, státní instituce a důvěra lidí v ně. Řadíme se na konec žebříčku po boku některých afrických zemí...

Ano, v této oblasti si Česko nevede dobře. V našem průzkumu jsme se ptali lidí z podnikatelského sektoru, jaké jsou největší překážky v jejich byznysu. Podnikatelé v Česku poukázali na tři oblasti: neefektivitu úřadů veřejné správy, korupci a politickou nestabilitu.

Při sestavování žebříčků vycházíte jak z tvrdých dat, tak z průzkumů. Nejsou ale průzkumy zkreslující třeba kvůli přehnanému pesimismu Čechů? Nechce se totiž věřit, že by tady korupce byla horší než v Africe.

Zhruba třetina výchozích údajů pochází z tvrdých dat od mezinárodních organizací, například od MMF, a dvě třetiny jsou tvořeny průzkumy vnímání situace. Je přitom jasné, že průzkumy mají silné i slabé stránky, jak říkáte. Jsou ale potřeba, protože díky nim získáme informace o oblastech, kde tvrdá data nejsou k dispozici v tak velkém balíku 144 světových ekonomik. Týká se to třeba právě oblasti veřejných institucí, ale také zmiňované spolupráce škol a byznysu. Pro ně neexistují kvantitativní data.

Průzkumy mají navíc ještě jednu výhodu, a to časovou. Když se podíváte na data poskytovaná třeba MMF, jsou obvykle nejčerstvější z roku 2013. Průzkum ale probíhal od letošního ledna do března a je tak aktuálnější, reaguje na aktuální situaci. Z těchto průzkumů je navíc možné získat řadu podnětů k diskusi mezi veřejným a podnikatelským sektorem.


2obalka Ekonom 2014 39- Jak si vede Česko v důvěře v politiky a názorech na korupci ve srovnání s Polskem a Slovenskem?

- Co je největším problémem českého trhu práce?

- A v čem bychom se měli inspirovat u severských zemí?

Celý rozhovor s Caroline Galvanovou najdete v aktuálním čísle týdeníku Ekonom. Přečíst si ho můžete i na iPadu iPhonu, tabletu Samsung a dalších zařízeních se systémem Android.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist