| Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
O průzkumu

Průzkum se v detailu zabývá dotační problematikou. Zadala ho Asociace malých a středních firem a živnostníků ČR společně s Komerční bankou.

Realizovala ho výzkumná agentura Ipsos. Dotazováno bylo 500 subjektů, z toho 400 firem a 100 obcí, které v minulém programovém období získaly dotaci.  

Česká republika bude v období 2014-2020 čerpat z evropských fondů téměř 24 miliard eur. O tyto prostředky mohou na svůj rozvoj zažádat i malé a střední podniky. Učiní tak dvě třetiny v průzkumu oslovených podniků.

Značný zájem firem o získání dotací na svůj rozvoj dle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR (AMSP ČR) stále trvá, ale často jsou slyšet i stížnosti. Firmy jako nejslabší stránky systému vnímají administrativní náročnost, roztříštěnost zdrojů informací, nadměrnou kontrolu i časté průběžné změny podmínek ze strany poskytovatelů dotací.

Přibližně čtvrtina subjektů, které v minulém období dotaci získaly, tak o ni neplánuje požádat znovu.

"Palčivým problémem je následná kontrola uzavřených dotačních projektů po několika letech ze strany finančních úřadů, které mají zcela odlišný názor na provedení projektu než poskytovatel dotace v době jeho realizace a nekompromisně trestají firmy vracením dotací včetně penále," říká Eva Svobodová, generální ředitelka AMSP ČR. Toto se může odrazit v opadajícím zájmu malých a středních podniků o dotace.

Předseda AMSP ČR Karel Havlíček k hrozbě vrácení dávných dotací dodává: "Jednalo-li se o cílený podvod, potom je vše v pořádku, ale horší je to, že se často jedná o velmi diskutabilní, navíc likvidační sankce. Kontroly většinou provádějí úředníci, kteří s odbornou problematikou nemají nic společného, přesto rozhodují, často intuitivně, o osudu firem. Spolehlivě tím odrazujeme od dalšího čerpání, riziko sankcí po několika letech nebude ochoten nikdo podstoupit."

Dotace nejsou sice samospasitelné, ale při spojení s dobrým nápadem, správným obchodním přístupem a efektivní výrobní technologií jsou firmami vítanou injekcí. Velké firmy mají dostatečné vnitřní kapacity na mapování příležitostí i zpracování samotných žádostí. Pro většinu malých a středních podniků i obcí je však spolupráce s poradenskými firmami nepostradatelná.

Poradenství na míru

Malé a střední firmy i obce nově vyhledávají pomoc i u svých bank, které je dokáží obsloužit nejen úvěrově, ale i ve smyslu dotačního poradenství.

I v období 2014-2020 bude zachován princip vyplácení dotací „ex post“. Tedy nejprve bude muset příjemce projekt zrealizovat a teprve poté mu bude dotace vyplacena. "Z tohoto důvodu v minulém programovacím období čtvrtina všech příjemců dotací využila k financování podpořených projektů bankovní úvěr. Do budoucna stejně uvažuje téměř polovina subjektů," říká Iveta Ocásková, ředitelka korporátního bankovnictví KB.

Tento trend svědčí o zkušenostech firem s opožděnými platbami od poskytovatelů dotací, kdy firmy tuto situaci řeší vyšším čerpáním úvěrů na realizaci projektů.

Firmy si žádosti o dotace píší samy častěji než obce. Tento fakt souvisí s mnohdy velmi specifickými žádostmi firem, kdy se jedná o oblasti, které vyžadují elementární odbornost a součinnost ze strany žadatele, jenž jsou pro úspěch žádosti nezbytné.

Zbývá vám ještě 20 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se