Piloti německých aerolinek Lufthansa vyhlásili na úterý další stávku. Podle odborového svazu Vereinigung Cockpit (VC) by od 08.00 do 23.00 nemělo odstartovat žádné letadlo na dálkových trasách z Frankfurtu nad Mohanem, uvedla v pondělí televize n-tv. Z Frankfurtu létá Lufthansa například do USA či asijských a afrických destinací. Češi však mohou využít i jiné aerolinky.
Piloti stávkují kvůli sporu s vedením Lufthansy o důchodový program. Od konce srpna už svolali čtyři stávky, poslední z nich ale nakonec odvolali a zahájili jednání s vedením aerolinek. Rozhovory ale podle svazu VC minulý týden zkrachovaly a odbory pak pohrozily dalšími stávkami. "Vzhledem k tomu, že nám vedení Lufthansy stále nepředložilo žádnou kompromisní nabídku, jsme nuceni k tomuto dalšímu kroku," uvedl v pondělí odborový svaz k vyhlášení nové stávky.
Vedení Lufthansy uvedlo, že se na dálkových linkách z Frankfurtu pokusí v době stávky zachovat alespoň částečný provoz. Náhradní letový řád chce společnost zveřejnit v pondělí odpoledne. Aerolinky ale zdůraznily, že se stávka nijak nedotkne letů z jiných německých letišť, stejně jako žádného spojení na krátkou a střední vzdálenost. Stávka by tedy neměla zasáhnout ani letecké spojení mezi Německem a Českou republikou.
Stávku na dálkových trasách z Frankfurtu už vyhlásily odbory před dvěma týdny, nakonec ji ale odvolaly. Vedení Lufthansy tehdy uvedlo, že dokáže zajistit na postižených trasách plný provoz - létat měli piloti, kteří nejsou členy VC, a členové vedení aerolinek, kteří mají pilotní licence. Protest před dvěma týdny ale měl trvat pouze osm hodin, současný bude téměř jednou tak dlouhý.
Piloti se s vedením Lufthansy dlouhodobě přou o důchodový program. Podle dosavadního ustanovení mohou předčasně odejít do penze v 55 letech a firma jim následně vyplácí 60 procent platu do té doby, než mají nárok na starobní důchod. Vedení Lufthansy chce potřebný věk pro předčasný důchod posunout na 60 let. Zdůvodňuje to tím, že si kvůli silné konkurenci nemůže dovolit udržet program v současné podobě.
Svaz VC, který zastupuje asi 5400 z celkových zhruba 9000 pilotů různých aerolinek ze skupiny Lufthansa, proti změně pravidel protestuje. Už před současnou vlnou protestních akcí uspořádaly odbory v dubnu třídenní stávku, při níž bylo zrušeno 3800 letů. Protest tehdy postihl přes 400 000 cestujících a způsobil aerolinkám škody v řádu desítek milionů eur.
Piloti společnosti Air France svoji stávku naopak o víkendu ukončili. Odboráři své požadavky neprosadili, ustoupili ale podle několika komentářů kvůli vzrůstajícímu odporu ze strany veřejnosti i zaměstnanců společnosti. Její vedení sice odvolalo záměr posílit svoji nízkonákladovou divizi Transavia prostřednictvím otevření nových základen v Evropě, rozvoj divize ve Francii však zůstane zachován. Také pro piloty Transavie nebudou zavedeny stejné finanční podmínky, jaké mají u mateřské firmy.
V neděli Air France vypravila přibližně 45 procent spojů. V úterý, kdy má být stávka Lufthansy, by se její počet spojů měl vrátit k normálu.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist