Nynější hospodářské sankce, které Západ uvalil na Rusko, podle poslance Státní dumy Vladimira Gutěňova podnítily USA. Ale nejvíce na ně doplatí Evropa. Jistě, doléhají i na Rusko, ale to je přečká bez větší újmy. „Sankce nás přiměly k tomu, abychom zmobilizovali náš výrobní a výzkumný potenciál,“ uvedl v rozhovoru pro HN Gutěňov, který je místopředsedou průmyslového výboru Státní dumy a současně viceprezidentem ruského Svazu strojírenství.

Na „Byznys dnu Ruska“, který v Brně uspořádala Smíšená komora pro hospodářské styky se Společenstvím nezávislých států, patřil k hlavním řečníkům.

Vladimir Gutěňov (48)

První místopředseda Výboru pro průmysl Státní dumy, dolní komory ruského parlamentu a první viceprezident ruského Svazu strojařů. Doktor technických věd, pedagog. Velkou část života strávil prací pro ruský obranný průmysl. Patří do širšího okruhu poradců Kremlu pro modernizaci ruské ekonomiky. Poslancem byl jako nestraník zvolen na kandidátce strany "Jednotné Rusko" (podporující Putina) v prosinci 2011.

Rusko pod tlakem sankcí „prozřelo“, což mu podle Gutěňova umožní vytvořit vyváženější vztahy se světem. „Ztratili jsme poslední iluze, pokud jde o přátelské a partnerské vztahy s ostatními státy, především se Západem. Nyní víme, že mohou být pouze pragmatické a vzájemně výhodné,“ podotýká Gutěňov.

Zbývá vám ještě 70 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se