Plzeňský Panasonic AVC Networks Czech, největší výrobce televizorů v ČR s 1300 zaměstnanci, převezme příští rok část výroby i pracovníků z rušené továrny v Krompachách na východním Slovensku.

Ze všech 656 zaměstnanců, kteří přijdou o práci, nabídne Panasonic 215 lidem místo v Plzni. Záleží ale na nich, jestli ho přijmou, uvedla Andrea Maršáková z české pobočky japonského koncernu Panasonic.

"Do Plzně by se postupně měla přesunout výroba Blu-ray přehrávačů a rekordérů a desek plošných spojů pro televizory," uvedla. Výroba DVD rekordérů, které na trhu nahradila právě Blu-ray zařízení, na Slovensku ke konci roku definitivně skončí a do Plzně se nepřemístí. Nová výroba v Plzni se bude zavádět postupně.

"Během října vedení obou závodů dohodnou, jak budou lidé postupně odcházet a jak se bude výroba převádět; odchody jsou naplánované od 31. prosince do 31. května. Zároveň budou schůzky s 215 lidmi, s nimiž se počítá na práci v Plzni. Pokud nabídku nepřijmou, budou končit k 31. prosinci," uvedla Maršáková. Noví lidé z Krompach by se stali stálými zaměstnanci plzeňské továrny. Pokud by do Plzně nepřišli, musela by si firma zajistit na novou výrobu jiné lidi.

Definitivní zastavení produkce na Slovensku se plánuje v květnu 2015. V zemi tak půjde o jedno z největších propouštění jedné firmy za poslední roky. Východní Slovensko se potýká s nadprůměrnou nezaměstnaností, v Krompachách je bez práce každý pátý obyvatel.

"Evropský trh záznamových videozařízení se neustále zmenšuje," uvedla Maršáková. Prodej Panasoniku Krompachy se za posledních pět let snížil o více než 50 procent a vlastník firmy nepředpokládal, že se tento trend a vývoj na trhu změní. Pokles výroby a fixní náklady neumožnily slovenský podnik udržet životaschopným a ziskovým.

Panasonic AVC Networks Czech Plzeň, výrobce plazmových a LCD televizorů, zahájil výrobu v roce 1997. Podnik exportuje 95 procent výroby do celé Evropy. V roce 2004 zahájil přechod z výroby klasických televizí na moderní televizory s plochým displejem.

Firma má nyní zhruba 1300 zaměstnanců, z toho je 1000 stálých a zbytek agenturních. Jejich počet se zvyšuje podle výrobních špiček. Objemem ročních tržeb kolem 40 miliard korun jde o dlouhodobě největší podnik i exportéra v Plzeňském kraji.

V Česku Panasonic na konci roku 2012 ukončil výrobu v žatecké továrně, kde montoval LCD obrazovky. O práci přišlo kolem 600 lidí. Kromě Plzně má japonská firma v Česku závod v Pardubicích.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist