Plzeňský Panasonic AVC Networks Czech, největší výrobce televizorů v ČR s 1300 zaměstnanci, převezme příští rok část výroby i pracovníků z rušené továrny v Krompachách na východním Slovensku.
Ze všech 656 zaměstnanců, kteří přijdou o práci, nabídne Panasonic 215 lidem místo v Plzni. Záleží ale na nich, jestli ho přijmou, uvedla Andrea Maršáková z české pobočky japonského koncernu Panasonic.
"Do Plzně by se postupně měla přesunout výroba Blu-ray přehrávačů a rekordérů a desek plošných spojů pro televizory," uvedla. Výroba DVD rekordérů, které na trhu nahradila právě Blu-ray zařízení, na Slovensku ke konci roku definitivně skončí a do Plzně se nepřemístí. Nová výroba v Plzni se bude zavádět postupně.
"Během října vedení obou závodů dohodnou, jak budou lidé postupně odcházet a jak se bude výroba převádět; odchody jsou naplánované od 31. prosince do 31. května. Zároveň budou schůzky s 215 lidmi, s nimiž se počítá na práci v Plzni. Pokud nabídku nepřijmou, budou končit k 31. prosinci," uvedla Maršáková. Noví lidé z Krompach by se stali stálými zaměstnanci plzeňské továrny. Pokud by do Plzně nepřišli, musela by si firma zajistit na novou výrobu jiné lidi.
Definitivní zastavení produkce na Slovensku se plánuje v květnu 2015. V zemi tak půjde o jedno z největších propouštění jedné firmy za poslední roky. Východní Slovensko se potýká s nadprůměrnou nezaměstnaností, v Krompachách je bez práce každý pátý obyvatel.
"Evropský trh záznamových videozařízení se neustále zmenšuje," uvedla Maršáková. Prodej Panasoniku Krompachy se za posledních pět let snížil o více než 50 procent a vlastník firmy nepředpokládal, že se tento trend a vývoj na trhu změní. Pokles výroby a fixní náklady neumožnily slovenský podnik udržet životaschopným a ziskovým.
Milion míst slibují francouzští zaměstnavatelé na odznacích vyrobených v Česku - čtěte ZDE
Personalisté: Vývojáři nebo jazykově zdatné účetní se dnes loví jako kdysi manažeři - čtěte ZDE
Panasonic AVC Networks Czech Plzeň, výrobce plazmových a LCD televizorů, zahájil výrobu v roce 1997. Podnik exportuje 95 procent výroby do celé Evropy. V roce 2004 zahájil přechod z výroby klasických televizí na moderní televizory s plochým displejem.
Firma má nyní zhruba 1300 zaměstnanců, z toho je 1000 stálých a zbytek agenturních. Jejich počet se zvyšuje podle výrobních špiček. Objemem ročních tržeb kolem 40 miliard korun jde o dlouhodobě největší podnik i exportéra v Plzeňském kraji.
V Česku Panasonic na konci roku 2012 ukončil výrobu v žatecké továrně, kde montoval LCD obrazovky. O práci přišlo kolem 600 lidí. Kromě Plzně má japonská firma v Česku závod v Pardubicích.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist