Přestože jsou triky podvodníků čím dál tím sofistikovanější a podvodníci se v mnoha případech ani nebojí svého odhalení, natož postihu, existují určité varovné signály, podle nichž mohou podnikatelé poznat, že něco není v pořádku. Díky kombinaci monitorovacích nástrojů a letitých zkušeností se daří odhalovat stále více nekalých praktik.

Jen od začátku letošního roku tak KUPEG úvěrová pojišťovna podala několik trestních oznámení na podezřelé obchody. Jejich hodnota je okolo dvaceti milionů korun.

Varovné signály

Existuje řada varovných signálů, které v KUPEG pravidelně sledujeme a vyhodnocujeme. Posuzované monitorované subjekty testujeme a hlídáme podezřelé transakce. Následně vyhodnocujeme riziko a klientovi je transakce buď pojištěna, nebo její realizace není doporučena. Tímto způsobem minimalizujeme možnost, že se podnikatel stane obětí podvodu.

Podnikatelé by však sami měli být velmi opatrní a dobře si své odběratele prověřit. Je důležité, aby shromažďovali informace ze všech dostupných zdrojů a v ideálním případě je mezi sebou sdíleli. Obzvláště v případech, kdy jejich podnikatelská činnost míří do neznámého teritoria, stojí za zvážení, zda si pohledávku nepojistit. 

Přestože podvodů a podvodných praktik je celá řada, v poslední době se setkáváme především se dvěma typy. V prvním případě jde o podvod, jehož příprava trvá asi čtvrt až půl roku a v současné době je téměř nepostižitelný. Podvodníci se při něm zaměřují především na firmy, které dodávají snadno prodejné zboží, například na velkoobchodníky s hutním materiálem.

Na začátku podvodníci koupí takzvanou „spící společnost“, která sice není aktivní, ale má dlouhou historii dohledatelnou v obchodním rejstříku. Noví zástupci takové společnosti jsou často velmi komunikativní, rádi zvou dodavatele na prohlídku svých prostor a nemají problém předložit v krátké době jakékoli účetní výkazy.

Agresivně se začnou chovat někteří představitelé takové firmy až ve chvíli, kdy zjistí, že na ně neudělíme limit, to znamená, že našemu klientovi sdělíme, že jeho pohledávky za takovou společnost nepojistíme. Není se čemu divit, v této fázi podvodníci do celé transakce investovali již desítky, někdy až stovky tisíc korun.

Jestliže se obchod s takovou společností uskuteční, vše probíhá velmi rychle – dodávka se často ani nevyskladní a rovnou putuje k neznámému odběrateli. Faktura není nikdy proplacena a dodavatel o své zboží přijde.

Těžko odhalitelné podvody

Setkáváme se také s těžko odhalitelným podvodem, kdy podvodník koupí společnost, která na trhu úspěšně a bez problémů fungovala již mnoho let. U tohoto typu podvodu je problém, že zdánlivě všechno funguje dál, pouze se změnil majitel. Proto dodavatelé dál dodávají a ani v případě, že se platby opožďují, nejsou ostražití.

Jediným varovným signálem je převod vlastnictví takovéto společnosti - například na bílého koně nebo na společnost registrovanou v off shore zemích, jako jsou Britské Panenské ostrovy, Panama a podobně. V takových případech se již dodavatelé ke svým penězům nemají šanci dostat.

Zbývá vám ještě 40 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Všechny články v audioverzi + playlist
Máte již předplatné?
Přihlásit se