Nová vláda plánuje omezit činnost realitních kanceláří a makléřů, kteří nemají na českém trhu zrovna nejlepší pověst. V posledních letech se totiž množily případy, kdy realitky, ale i advokáti lidem zpronevěřili velké obnosy peněz.
Ministerstvo pro místní rozvoj s novým obsazením pokračuje v přípravě zákona o realitním podnikání, o jehož vzniku se hovoří již řadu let. „Ambicí je nastavit základní pravidla pro výkon realitní činnosti a zejména posílit ochranu spotřebitele,“ uvedla Zdeňka Niklasová, ředitelka odboru veřejných dražeb na ministerstvu.
Nová právní úprava počítá například se zákonným pojištěním profesní odpovědnosti za škodu, dále se vznikem registru realitních zprostředkovatelů, kteří budou muset pro výkon profese doložit svou odbornou způsobilost. Pokud bude realitní kancelář v budoucnu vybírat od lidí zálohy nebo samotnou kupní cenu a tyto peníze nebudou uloženy v notářské, advokátní nebo bankovní úschově, realitní kancelář bude nově povinna peníze od klientů vést na odděleném firemním účtu.
Zákon by měl také nastavit pravidla pro příjem zakázek do nabídky realitních kanceláří. Ty dnes totiž nezřídka nabízejí některé nemovitosti, aniž by k tomu měly jakýkoliv souhlas majitele nemovitosti. „Dochází ke vzájemnému vykrádání zakázek realitních kanceláří mezi sebou,“ přiblížila Niklasová. Podle nové právní úpravy by měla být nastavena pravidla tak, aby realitky při nabídce nemovitostí měly zajištěný mandát od majitele nemovitosti.
„Správná regulace trhu vede ke zlepšení kvality servisu, který je spotřebitelům poskytován. Stačí se podívat do okolních zemí a zjistíte, že drtivá většina evropských států regulaci realitního trhu zavedla,“ řekl Hanuš Němeček, provozní a obchodní ředitel realitní sítě Re/Max.
Zastáncem vzniku zákona o realitním podnikání je Asociace realitních kanceláří ČR. Členové konkurenční Realitní komory ČR ale přínos nového zákona zpochybňují. Obě z nich přitom byly v pracovní skupině, která se na přípravě realitního zákona podílí.
„Klientovi je to podle mě úplně jedno. Klient chce koupit nebo prodat a chce seriózního partnera,“ řekl na konferenci organizované Českým institutem pro franchising Milan Zavadil, generální ředitel přední tuzemské realitní sítě M&M Reality.
Hlavně potrestejme podvodníky
Pavel Pubec vlastnící realitní kancelář v Plzni je toho názoru, že spíše než regulace je zásadní to, aby byli tvrdě potrestáni ti realitní podnikatelé, kteří se dopustí podvodu. Podle Pubce je na trhu dostatek kvalitních makléřů i realitních kanceláří, které mají reference. „My máme 60 procent stálých klientů a 25 procent klientů na doporučení,“ řekl Pubec. Jeho realitka dává klientům na výběr, jakou formu úschovy si zvolí, a v případě, že u nich v advokátní kanceláři, peníze jsou na odděleném účtu.
Ministerstvo pro místní zpracovalo analýzu ve spolupráci s vybranými ministerstvy a zástupci profesních sdružení, kdy členové pracovní skupiny posílali na ministerstvo postupně své náměty a připomínky k jednotlivým částem. V analýze je několik variant úpravy realitní činnosti, od nejmírnější (nulové) až po nejpřísnější. Nejvíce shody mezi členy pracovní skupiny, která se podílela na vytvoření analýzy, je podle Niklasové na variantě číslo dvě. Podle ní by realitní činnost nadále spadala mezi živnosti volné. Nový zákon by měl podle harmonogramu ministerstva platit teprve za tři roky.
Podrobnosti o novém zákoně o realitním podnikání přinášejí středeční Hospodářské noviny.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist