Po dlouhém a výrazném růstu v posledních měsících hlásí český průmysl pokles objemu produkce o 5,2 procenta. Údaj, který v úterý zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), ale nenaznačuje za každou cenu oslabení. Je totiž do velké míry ovlivněno posunem celozávodních dovolených ve velkých podnicích - například ve Škodě Auto. Ty se totiž na celkovém objemu podílejí velkou vahou.

Zatímco loni měli "škodováci" volno v červenci, letos to bylo v srpnu. Projevilo se to tak i na statistice z letošního července, kdy průmysl jako celek rostl o 8,6 procenta, a segment nazvaný "výroba motorových vozidel" dokonce o 46,6 procenta. 

Posun dovolené ve Škodovce tak přebil i fakt, že v posledních měsících díky náběhu nových řad automobilů o desítky procent roste další významná česká automobilka - kolínská TPCA.

Výmluvnější je tak v tomto případě statistika za celé dva měsíce školních prázdnin dohromady. A ta zůstává oproti loňsku v plusu. "V kumulaci za červenec a srpen 2014 průmyslová produkce meziročně vzrostla o 1,7 procenta," upřesňují statistici.

Po tradičním autoprůmyslovém tahounu tak v srpnu převzaly roli jiné obory. Ze zprávy statistiků vyplývá, že o 20,9 procenta rostl objem chemické výroby a výroba počítačů a elektroniky (o 14,7 procenta).

Na velkou roli dovolených upozorňují v komentářích i analytici. Například Michala Brožku z Raiffeisen research ale pokles překvapil, když jeho odhadem byla stagnace. "Efekt dovolených byl buď ještě větší, anebo za poklesem stály ještě další faktory. Předstihové indikátory, jako je například index nákupních manažerů, ovšem indikují pokračující expanzi českého průmyslu v dalších měsících, i když pomalejším tempem než doposud," predikuje, že aktuální záporné číslo je pouhá abnormalita.

Podobného názoru je i ekonom UniCredit Group Patrik Rožumberský. "Ačkoli průmysl v západní Evropě směřuje podle předstihových ukazatelů k poměrně silnému útlumu, ukazatele nálady v Česku zatím nic takového nevěstí," analyzuje údaje.

Stavebnictví v srpnu stagnovalo, vývoz v mírném přebytku

Kromě údajů o průmyslu zveřejnili statistici v úterý i srpnová čísla pro stavebnictví a bilanci zahraničního obchodu. Objem stavební produkce de facto stagnoval, když se meziročně reálně snížil o 0,9 procenta, ale zároveň po očištění od vlivu pracovních dní (těch bylo letos o jeden méně). 

Další indikátory ale vykazují spíše negativní trendy. Stavební úřady vydaly ve srovnání s loňskem o 6,7 procenta méně stavebních povolení a bylo zahájeno o 8,9 procenta méně bytů. Pozitivem ale je, že orientační hodnota těchto zakázek stoupá - o 14,8 procenta.

Srpnová bilance zahraničního obchodu skončila v mírném přebytku 1,5 miliardy korun, což je o 400 milionů více než loni ve stejném období. Kladně saldo ovlivnila především bilance paliv, která sice samozřejmě nadále zůstává v deficitu, ale ten se snížil na 5,4 miliardy korun.

Naopak negativně ovlivnil celkové saldo nižší vývoz automobilů (pokles o 2,5 miliardy korun), který souvisí s již zmiňovaným slabším výkonem automobilového průmyslu z důvodu srpnových celozávodních dovolených.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist