Čistírna odpadních vod může posloužit hned dvakrát: vyčistí vodu a plyn, který u toho vzniká, poslouží jako palivo. Český vědec Pavel Izák, vedoucí týmu z Ústavu chemických procesů Akademie věd přišel na způsob, jak z bioplynu získat umělý zemní plyn, tedy CNG. Bioplyn čistí vodou a při čištění využívá vlhkost obsaženou přímo v bioplynu.

Svůj objev si tým Izáka nechal patentovat a minulý týden za něj získal „ekologického Oskara“, prestižní ocenění E.on Energy Globe Award, které každoročně oceňuje ty nejlepší energeticky úsporné projekty. Zařízení dokáže v jednom kroku vyrobit z odpadů plyn až o kvalitě zemního plynu, na který lze jezdit nebo na něm vařit. Biometan, tedy plyn velmi podobný zemnímu plynu, vzniká z čistírenských kalů, zbytků jídel i z živočišného odpadu.

Základním produktem, z něhož se biometan získává, je surový bioplyn - směs, která vzniká při rozkladu organické hmoty, například právě v čistírně odpadních vod nebo v zemědělských bioplynkách.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 60 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.