Rusko a Čína v pondělí v Moskvě uzavřely smlouvu o dodávkách ruského zemního plynu takzvanou východní cestou. Plynovod nazvaný Síla Sibiře je od září ve výstavbě. Čína má během 30 let dostat 38 miliard krychlových metrů plynu v hodnotě 400 miliard dolarů. Obě země se rovněž dohodly na rozšíření bankovních styků, které mají Rusku nahradit západní finanční zdroje zablokované v důsledku sankcí.
Smlouva, která uzavírá komplikované, deset let trvající rozhovory, byla podepsána během jednání ruského premiéra Dmitrije Medveděva s jeho čínským protějškem Li Kche-čchiangem. Kromě ní uzavřely obě strany bezmála čtyřicet dalších mezistátních dohod, které mají položit základ nových rusko-čínských vztahů po vyhlášení protiruských sankcí Západu.
Dodávky ruského plynu do Číny mají být zahájeny v letech 2018-19, podle ruských expertů by jednání o konkrétním režimu dodávek mohlo začít napřesrok. Rusko si od nich slibuje rozšíření možností odbytu v situaci, kdy řada významných evropských klientů zvažuje alternativní zdroje či jiné dodavatele. Ruský Gazprom chce pro dodávky do Číny využít plynovod Síla Sibiře, jehož výstavbu počátkem září u jakutské obce Us Chatyn slavnostně zahájil prezident Vladimir Putin.
Plynovodem dlouhým 4000 kilometrů má do Číny proudit surovina ze sibiřských nalezišť Čajanda a Kovykta. První z nich má odhadované zásoby plynu 1,2 bilionu a druhé 1,5 bilionu krychlových metrů. Roční kapacita budovaného plynovodu je 61 miliard krychlových metrů.
Doprovodným dokumentem ke smlouvě o plynových dodávkách se podle ruské agentury TASS stala dohoda o "strategické spolupráci" ruské státní ropné společnosti Rosněfť s čínskou energetickou společností CNPC.
Ruské Soči půl roku po olympiádě: Formule a povinný hokej - čtěte ZDE
Odejít z Ruska by byla chyba, říká šéf společnosti Brisk Tábor Mojmír Čapka - čtěte ZDE
Kontrakty s Číňany uzavřely také druhá největší ruská banka VTB a státní rozvojová banka VEB. Finanční domy, které se staly terčem západních protiruských sankcí, podle reportéra Reuters podepsaly rámcové dohody s čínskou China Exim Bank o otevření úvěrových linek. Ruská Rosselchozbank, jež je rovněž na sankčním seznamu Západu, podepsala s China Exim Bank rámcovou dohodu o poskytování finančních prostředků v oblasti zahraničního obchodu.
Smlouvu o zajištění finančních zdrojů ve výši půl miliardy dolarů podepsali i největší ruský mobilní operátor MegaFon a Čínská rozvojová banka.
Čínská centrální banka v pondělí mezitím informovala, že s ruskou centrální bankou sjednala výměnu národních měn obou zemí, která by jim měla zajistit ochranu před případnými ztrátami spojeným se změnou kurzu. Dohoda o takzvaném měnovém swapu bude platit tři roky s možností prodloužení. Obě strany si v jejím rámci budou moci vyměnit 150 miliard jüanů a 815 miliard rublů.
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist