Vicepremiér a šéf vládního hnutí ANO Andrej Babiš zpětně považuje za chybu, že jeho společnost Agrofert před rokem koupila vydavatelskou skupinu Mafra, jejíž součástí jsou deníky Mladá fronta DNES a Lidové noviny.

Na protest proti koupi tehdy deníky opustila část redaktorů. Mafru ale Babiš prodat nechce a neuvažuje ani o jiné akvizici na mediálním trhu.

Babiš to řekl v pátek v rozhovoru s ČTK.

Agrofert Mafru oficiálně převzal v říjnu loňského roku od německé společnosti Rheinisch-Bergische Verlagsgesellschaft. O několik týdnů později na protest proti tomu odešli šéfredaktoři MFD a LN Robert Čásenský a Dalibor Balšínek a následovali je i další redaktoři. Babišovi vyčítali, že chce média ovlivňovat. Babiš ale kritiku odmítal.

"Zpětně to hodnotím jako chybu," řekl Babiš s tím, že deníky chtěl koupit proto, aby psaly pravdu.

"Moje pohnutky byly z titulu té zkušenosti, kterou jsem měl, že o mně napsaly lži," uvedl Babiš. Netušil, že nákup Mafry vyvolá velké negativní reakce. "Nedomyslel jsem to," poznamenal.

"Zpětně to hodnotím, že jsem měl koupit (bulvární deník) Blesk, který jsem měl taky na stole a mohl jsem si vybrat," řekl Babiš. V současnosti ale žádnou další mediální akvizici nechystá.

Mafra loni vykázala ztrátu téměř 887 milionů korun, a to i za dříve sloučené společnosti Mafra Media a Metro ČR. Na výsledku se podle firmy projevila mimo jiné změněná metodika. O rok dříve ztráta činila 168,5 milionu. Tržby z prodeje vlastních výrobků a služeb loni klesly na 2,45 miliardy korun z předchozích 2,57 miliardy.

V rozhovoru také uvedl, že se mu nelíbí kandidatura ministra dopravy za ANO Antonína Prachaře do Senátu. Pokud ministr v sobotním druhém kole voleb uspěje, bude s ním řešit, kterou funkci bude vykonávat.

O konci Prachaře ve funkci ministra se kvůli problémům v jeho resortu už delší dobu spekuluje.