Téma inovací v průmyslu je jednak velmi široké, ale kromě toho může přednášení o něm působit až příliš abstraktním dojmem. Vědoma si toho je zřejmě i ředitelka Technologické agentury České republiky (TAČR) Rút Bízková. Proto si při své prezentaci během letošního brněnského strojírenského veletrhu vzala na pomoc čísla.
Šlo o základní účetní ukazatele, jako je obrat, zisk a počet zaměstnanců u několika firem, které vypíchla coby premianty, jimž se investice do vývoje vyplácí. A tato „pomůcka“ sklidila ohlas. V konferenčním sále plným zástupců jednotlivých firem musely údaje o obratech rostoucích o desítky procent ročně udělat dojem.
Například hned první z prezentovaných firem, v Ivanovicích na Hané sídlící Bioveta, toho byla perfektním příkladem. Firma zabývající se výrobou veterinárních imunologických a farmaceutických přípravků si mezi lety 2011 a 2013 v kolonce obrat polepšila o více než 200 milionů korun a jen necelých 10 milionů ji tak vloni dělilo od miliardové hranice. Podobným tempem rostl i počet zaměstnanců firmy – ze 415 na 507.
Jen výroba k úspěchu vždy nestačí
Podle zástupce ředitele ivančické firmy Vladimíra Vrzala je nejlepším důkazem toho, jak si v Biovetě potřebu nejen výroby, ale i výzkumu uvědomují, jedna z posledních investic. Je jí nový pavilon farmaceutického výzkumu. "Bude vybaven nejmodernější farmaceutickou technologií a umožní výzkum a poloprovozní výrobu nejnáročnějších a nejmodernějších přípravků," dodává k budově, která má být spuštěna do provozu příští rok.
Tato investice má pro Biovetu strategický význam. Ivanovická firma se totiž původně zaměřovala pouze na imunobiologické přípravky. Vzhledem k důležitosti a tržní velikosti těch farmaceutických se ale časem vydala i tímto směrem. Původně skupováním licencí a know-how na výrobu různých preparátů. Vedle toho bylo založeno v Biovetě i vlastní farmaceutické výzkumné středisko, které již také zavedlo do praxe řadu přípravků. A právě to – vyvíjet přípravky vlastní – je směr, kterým se i za pomoci nového pavilonu chce firma vydat.
Druhý úspěšný příběh pochází z prostředí, které přece jen na první pohled nemusí být s inovacemi a výzkumem tolik spjato jako medicína. Ale opravdu jen na první pohled – řeč je totiž o společnosti Wikov Gear, zabývající se strojírenstvím – přesněji například výrobou mechanických převodovek.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.