Ceny ropy opět výrazně klesají a v pondělí je srazily prudce snížené cenové odhady banky Goldman Sachs. Americká ropa se propadla pod 80 dolarů za barel na minimum za 28 měsíců a severomořská ropa Brent klesla pod 85 dolarů. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Brent kolem 15.00 SELČ ztrácel více než dolar a půl a pohyboval se kolem 84,60 dolaru za barel. Americká lehká ropa WTI oslabila podobným tempem na 79,57 USD a předtím se propadla až na 79,45 USD, nejníže od června 2012.

Goldman Sachs vzhledem k předpokládanému pokračování růstu těžby v zemích mimo ropný kartel OPEC a slabé poptávce snížil své odhady průměrných cen ropy pro první čtvrtletí příštího roku o 15 dolarů za barel.

Banka nyní očekává, že Brent se bude v prvním čtvrtletí prodávat v průměru za 85 dolarů za barel a ve druhém čtvrtletí zlevní až na 80 dolarů. Odhad ceny americké lehké ropy WTI snížil Goldman Sachs na 75 dolarů za barel z dříve předpokládaných 90 dolarů a v dalším kvartálu čeká pokles až na 70 dolarů. Pokud by k takovým cenám skutečně došlo, dosáhly by svého minima z poloviny roku 2012.

Ceny ropy se v uplynulých pěti měsících kvůli vysokému zásobování trhu a obavám o hospodářský vývoj v Evropě a Asii propadly o téměř 25 procent. Ropa Brent tento měsíc poprvé za dva roky dočasně zlevnila pod 90 dolarů za barel.

"Vládnou obavy z pokračující slabosti. Neexistují žádné jasné známky oživení poptávky, kdežto nabídka je rozhodně nadměrná," řekl agentuře Reuters Ken Hasegawa z firmy Newedge.

Odhady Goldman Sachs nekorespondují s názorem analytika Paula Horsnella ze Standard Chartered Bank. Minulý týden jeho tým odhadl cenu Brentu v prvním čtvrtletí na 98 dolarů.

Trh sleduje postoje členů OPEC před ministerským zasedáním organizace na konci listopadu. Pro omezení produkce, které by bylo schopno zastavit trend poklesu cen, se zatím vyslovuje jen malá část členů. Saúdská Arábie jako klíčový člen dává najevo, že jí nynější nízké ceny nevadí, a podobně se vyjadřují i další země Arabského poloostrova.

Goldman Sachs očekává, že produkce ropy mimo členy OPEC poroste z 412 tisíc barelů denně v letošním roce na 573 tisíc v roce 2015 a 505 tisíc o rok později.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru