Česká ekonomika letos podle aktuálně zveřejněné podzimní prognózy Evropské komise poroste o 2,5 procenta. Pro roky 2015 a 2016 komise předpokládá růst hrubého domácího produktu o 2,7 procenta. Jarní predikce stejného zdroje byla mírnější – komise tehdy Česku přisuzovala růst o rovná dvě procenta.

Deficit veřejných financí by měl podle komise zůstat bezpečně pod třemi procenty, letos na úrovni 1,4 procenta, v příštím roce 2,1 procenta a v roce 2016 1,7 procenta. Ekonomická obnova Česka podle komise posiluje a rozšiřuje se především díky investicím a domácí spotřebě. Ta bude podle prognózy v příštích letech nadále posilovat v důsledku zlepšení situace na trhu práce a snížení daňové zátěže. Míru nezaměstnanosti v ČR materiál letos uvádí na úrovni 6,3 procenta, v příštích dvou letech vždy o desetinu procenta méně.

Tato predikce se mezi ostatními v nedávné době zveřejněnými řadí doprostřed. Shoduje se například s červnovou prognózou MMF a o desetinu procentního bodu převyšuje poslední aktualizovaný (a snížený) odhad českého ministerstva financí. Optimističtěji vidí růst českého hrubého domácího produktu společnost EY, která mu přisoudila meziroční tempo 2,6 procenta, stejně jako prognóza České národní banky.

Výrazně hůře je na tom podle stejného zdroje celá unie. V ní i v eurozóně předpokládá Evropská komise letos jen slabý hospodářský růst o 1,3 a 0,8 procenta hrubého domácího produktu. Příští rok by mělo nastat pomalé zvýšení na hodnoty 1,5 procenta pro EU jako celek a 1,1 procenta pro země platící společnou měnou.

Hospodářské oživení, které začalo loni ve druhém čtvrtletí, je tak podle komise stále nejisté a ekonomická dynamika je v mnoha členských zemích nadále nízká.

 

Česko je v čele Evropy a Hospodářské noviny jsou v Bruselu. Pokud chcete být u toho nejdůležitějšího, co se každý týden děje, a dočíst se i věci ze zákulisních jednání, odebírejte jediný newsletter v Česku věnovaný unii Ředitelé Evropy.