„Čekal bych Nobelovu cenu, kuponová privatizace byl gigantický a epochální projekt,“ říká v rozhovoru pro HN otec kuponové privatizace a šedá eminence Václava Kaluse - Dušan Tříska. Na začátku roku 1990 ještě vůbec nebylo jasné, zda vůbec a jaký typ kapitalismu tady vznikne. Václav Klaus, tehdejší ministr financí, slovo kapitalismus použil až na jaře roku 1990. Protože – alespoň podle Třísky – bylo jasné, že kapitalismus se neobejde bez kapitalistů a ti tehdy nijak vítaní nebyli a ani být nemohli. A nejsou ostatně doposud.
Tříska odmítá také veškeré námitky, že provedení kuponové privatizace umožnilo rozkrádání ve velkém. Ohání se nejen tím, že tehdy vzniklých pět stovek privatizačních fondů nešlo uhlídat, a poukazuje na bankovní dozor, který nedokáže uhlídat řádově menší počet bank, ale třeba ani privatizaci kdysi jedné z největších bank, IPB, která zanikla v podstatě přes noc – bez legitimity, kterou prý proces privatizace měl.
„My jsme si tu kuponovou privatizaci obešli v parlamentu, první i druhou vlnu, Klaus objel všechny vesnice. Ten proces měl politickou legitimitu, kompenzoval se restitucemi a vším, čím se dalo,“ říká Dušan Tříska. Navíc podle něj není vůbec jasné, co všechno se rozkradlo – udělat soupis bývalého majetku a dohledat všechny stopy a změny v posledních pětadvaceti letech prostě nejde, i když se o to občas někdo pokusí. „Všechno je to jedna paní povídala,“ dodává.
Kuponovou privatizaci proto považuje za svoje nejlepší dílo a klidně by se do ní pustil znovu, kdyby dostal příležitost. Třeba ji dostane – v současné době působí jako poradce Bruselu pro vládu Severní Koreje. A přednáší tam právě o české cestě privatizace. Stejně jako kdysi Henry Kissinger, se kterým se Tříska setkal v americkém kongresu na začátku 90. let, i vůdcové nejuzavřenější země světa se obávají jediného – aby je taková majetková revoluce, plošná změna ekonomiky, nesmetla.
Nikoliv politicky, ale doslova. Jak prý Třískovi řekl Kissinger: „Jde o nové rozdělování moci a majetku a u toho se většinou střílí a tečou potoky krve.“ Takže prý i kdyby celá privatizace českého hospodářství stála podstatně víc, díky tomu, že se poklidnou cestou v Česku vybudoval kapitalismus, by to stálo za to.
Velký rozhovor s Dušanem Třískou a dalšími osobnostmi listopadu 1989 čtěte v pátečním speciálním vydání HN.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist