Čerpat peníze z evropských fondů budou moci obce a firmy v Česku nejdříve od března příštího roku. Původně se očekávalo vyhlášení prvních výzev k předkládání projektů financovaných z fondů EU do konce letošního roku. Ministryně pro místní rozvoj (MMR) Karla Šlechtová na úterní odborné konferenci ale potvrdila až pozdější datum.
"Minulý týden jsem vládě představila dokument, který umožní vyhlášení výzev ještě před schválením operačních programů od Evropské komise. Řídicí orgány je mohou vyhlásit hned, jakmile svůj program odešlou EK. Zároveň však musí splnit 14 základních podmínek. Domníváme se, že první výzvy budou zhruba v březnu 2015," řekla Šlechtová.
Ministerstva, pod která spadají jednotlivé operační programy, nyní vyjednávají s EK o jejich konkrétní podobě. Původní odhady mluvily o tom, že se dohody o dokumentech určujících způsob čerpání dotací uzavřou na přelomu letošního a příštího roku. Nyní prý EK uvažuje jako o reálnějším datu konec jara 2015.
Podle Šlechtové může za zdržení schválení programů také změna vlády. "Dohoda o partnerství jako základní dokument se zpracovávala tři roky, přičemž jen během posledního roku vyjednávání se třikrát změnila vláda," podotkla ministryně. Plány a harmonogram vyhlašování výzev v roce 2015 mají řídicí orgány zveřejnit do konce letošního roku.
MMR už nyní zahájilo vzdělávací konference pro zástupce samospráv a firem, které je mají seznámit se změnami v čerpání dotací z EU v novém programovém období. První se uskutečnila v úterý v Praze, poslední je naplánovaná na 15. prosince v Hradci Králové.
"Více budeme dbát na podporu pouze těch aktivit, které naplňují rozvojové strategie České republiky. Podporovat budeme pouze ta odvětví, kde dochází k selhání trhu. Nechceme, aby evropské fondy narušovaly konkurenční prostředí. Podporu navíc získají pouze kvalitní projekty, u kterých půjde změřit jejich priority a cíle," uvedla náměstkyně ministryně pro místní rozvoj Olga Letáčková.
Podle ní by administrativa pro žadatele a příjemce dotací měla být snadnější. Všechny fondy v Česku budou nově používat jednotnou terminologii. "Jeden pojem tak bude ve všech programech stejný, žadatel se v nich bude lépe orientovat. To dříve nebývalo zvykem," doplnila.
Česko má v programovém období 2014 až 2020 z evropských fondů k dispozici 23,83 miliardy korun. Novinkou je sloučení strukturálních a investičních fondů do jednotného metodického rámce.
Kromě Evropského fondu pro regionální rozvoj (přiděleno 11,94 miliardy eur), Evropského sociálního fondu (3,43 miliardy eur) a Fondu soudržnosti (6,26 miliardy eur) mohou Češi využívat Evropský zemědělský fond pro rozvoj venkova (2,17 miliardy eur) a Evropský námořní a rybářský fond (0,03 miliardy eur).
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist