Skupina PPF Petra Kellnera nabízí drobným podílníkům, kteří drželi akcie operátora O2 již před letošním 15. srpnem, možnost odprodeje. A to za přibližně stejnou cenu jako v létě – pouze s odečtem vyplacené osmnáctikorunové dividendy. Lhůta pro akceptování nabídky je od 1. prosince 2014 do 16. ledna 2015.

Cena odkupu je tak stanovena na 277,15 koruny, což je výrazně výše než 210 korun, na kterých uzavřela cena jedné akcie úterní obchodování na pražské burze. Po středečním oznámení kroku vzrostla na pražské burze hodnota akcií o více než šest procent.

Touto nabídkou ale nemůže skupina PPF dosáhnout devadesátiprocentní hranice k vytěsnění minoritních akcionářů. Je totiž určena na odprodej maximálně dvou set akcií na podílníka. Sama společnost uvádí, že takto může nakoupit maximálně jedno procento všech akcií O2. Po nedávných nákupech přitom PPF vlastní přímo "jen" o něco více než 83 procent akcií O2.

Ani sám Kellner neinterpretuje krok coby snahu o vytěsnění akcionářů: "Nabídka je určena především drobným akcionářům, kteří své akcie získali v kuponové privatizaci. Chceme postupovat maximálně korektně, a proto těmto drobným akcionářům, kteří nejsou profesionálními investory, dáváme druhou šanci na prodej akcií za cenu, která odpovídá ceně při takzvaném povinném odkupu," zdůvodnil krok své společnosti.

"První šancí" má nejbohatší Čech na mysli povinnou nabídku odkupu, kterou PPF ukončila na začátku letošního července. Výsledkem tehdy bylo poměrně velké množství odmítnutí z administrativních důvodů. A to i ze strany bank, které zastupovaly své klienty. Například UniCredit Bank potom tyto "neudané" akcie od svých klientů sama koupila a prodala PPF později.

O2 si půjčí čtyři miliardy. I na pronájem jména

Operátor O2 zároveň ve středu ve zprávě pro investory a regulátora zveřejnil výsledky úterního zasedání představenstvaO2 si od Komerční banky vezme úvěr až do výše čtyř miliard korun, které bude muset splatit nejpozději do roka. "Společnost použije tento krátkodobý provozní úvěr na splacení závazků přímo souvisejících s obchodními vztahy s původním majoritním akcionářem," stojí ve zprávě.

Podle mluvčí O2 Kateřiny Mikšovské část úvěru půjde na splátky užívání značky O2 v České Republice a na Slovensku. Představenstvo operátora totiž zároveň na stejném zasedání rozhodlo o využití opce v licenční smlouvě na používání názvu až do roku 2019. 

"Se společností Telefónica SA máme uzavřenou smlouvu o průmyslovém a komerčním partnerství na dobu čtyř let. Díky tomuto partnerství máme možnost využívat různých služeb jako je například roaming, vývoj produktů, mezinárodní klienti, velkoobchodní nabídka nebo globální nákup, které společnost Telefónica umožňuje díky své velikosti a geografickému pokrytí," vysvětluje Mikšovská.

Podle informací HN by dnes měla O2 oznámit termín valné hromady na 17. prosince. Na ní by akcionáři měli také schvalovat plán na již dříve avizovanou půjčku ve výši více než 25 miliard korun, kterou si od své společnosti vezme majoritní vlastník PPF.