Aplikace pro přehrávání televize na mobilním telefonu nebo tabletu TV4you již není dostupná pro nové uživatele. Společnost Google stáhla program z nabídky svého internetového obchodu. Podle tvrzení zástupců českých televizí k tomu došlo na jejich podnět. Zástupce provozovatele a jeden ze zakladatelů služby Martin Hruška se ke kroku nevyjádřil.

Služba od svého spuštění v polovině října vyvolala odmítavý postoj komerčních televizí, veřejně proti ní vystoupila i Asociace televizních organizací (ATO).

Krok internetové společnosti tak uvítala televize Nova, která spolu s FTV Prima patří k hlavním kritikům této služby. Prima přitom již na začátku měsíce uspěla u Městského soudu v Praze s předběžným návrhem na vyřazení jejích stanic z nabídky.

"Můžeme potvrdit, že aplikace TV4you byla na podnět provozovatelů televizního vysílání stažena z Google Play. Vítáme krok Googlu, který potvrzuje, že bez souhlasu příslušného provozovatele vysílání není možné šířit či jinak užívat televizní programy," sdělila Anna Suchá z televize Nova.

Zástupce TV4you: Budeme asi muset najít jiné možnosti

Zástupce provozujícího spolku In4you informaci o stažení aplikace z obchodu Google Play nekomentoval. "Nevím o tom," řekl Hruška. Připustil, že by to znamenalo, že se noví zákazníci přes Google Play ke službě TV4you již nedostanou a museli by zvolit jiné možnosti.

Negativní reakce televizních stanic přišla okamžitě po spuštění služby. Upozorňovaly především na to, že se zařazením svých programů nesouhlasily a že služba k nabízeným programům přidává reklamu. Provozovatel TV4you naopak argumentuje tím, že nejde o vysílání v tradičním smyslu, ale pouze o technické řešení umožňující sledovat program na mobilním zařízení.

Podobné prostředky jsou podle něj na trhu již dostupné. Odmítá také kritiku ohledně výnosů z reklamy, které mají pouze pokrývat náklady na provoz a vylepšení aplikace. Na pondělní tiskové konferenci bývalý ředitel České televize a exministr kultury Jiří Balvín, který je hlavní tváří nové služby, prohlásil, že se provozující spolek proti předběžnému opatření v příslušné lhůtě odvolá.

Proti podnikání TV4you v říjnu veřejně vystoupila také Asociace televizních organizací, která prakticky totožné argumenty opírala i o judikaturu Soudního dvora Evropské unie řešící obdobný případ. Tehdejší služba TVCatchup ale podle TV4you byla odlišná v tom, že nabízela především placené kanály.

TV4you umožňuje sledovat 13 televizních stanic volně dostupných v pozemním vysílání také na mobilním zařízení jako tablet nebo smartphone. Po jednom měsíci fungování má podle provozovatele 10 tisíc řádně zaregistrovaných uživatelů.