Aplikace pro přehrávání televize na mobilním telefonu nebo tabletu TV4you již není dostupná pro nové uživatele. Společnost Google stáhla program z nabídky svého internetového obchodu. Podle tvrzení zástupců českých televizí k tomu došlo na jejich podnět. Zástupce provozovatele a jeden ze zakladatelů služby Martin Hruška se ke kroku nevyjádřil.

Služba od svého spuštění v polovině října vyvolala odmítavý postoj komerčních televizí, veřejně proti ní vystoupila i Asociace televizních organizací (ATO).

Krok internetové společnosti tak uvítala televize Nova, která spolu s FTV Prima patří k hlavním kritikům této služby. Prima přitom již na začátku měsíce uspěla u Městského soudu v Praze s předběžným návrhem na vyřazení jejích stanic z nabídky.

"Můžeme potvrdit, že aplikace TV4you byla na podnět provozovatelů televizního vysílání stažena z Google Play. Vítáme krok Googlu, který potvrzuje, že bez souhlasu příslušného provozovatele vysílání není možné šířit či jinak užívat televizní programy," sdělila Anna Suchá z televize Nova.

Zástupce TV4you: Budeme asi muset najít jiné možnosti

Zástupce provozujícího spolku In4you informaci o stažení aplikace z obchodu Google Play nekomentoval. "Nevím o tom," řekl Hruška. Připustil, že by to znamenalo, že se noví zákazníci přes Google Play ke službě TV4you již nedostanou a museli by zvolit jiné možnosti.

Negativní reakce televizních stanic přišla okamžitě po spuštění služby. Upozorňovaly především na to, že se zařazením svých programů nesouhlasily a že služba k nabízeným programům přidává reklamu. Provozovatel TV4you naopak argumentuje tím, že nejde o vysílání v tradičním smyslu, ale pouze o technické řešení umožňující sledovat program na mobilním zařízení.

Podobné prostředky jsou podle něj na trhu již dostupné. Odmítá také kritiku ohledně výnosů z reklamy, které mají pouze pokrývat náklady na provoz a vylepšení aplikace. Na pondělní tiskové konferenci bývalý ředitel České televize a exministr kultury Jiří Balvín, který je hlavní tváří nové služby, prohlásil, že se provozující spolek proti předběžnému opatření v příslušné lhůtě odvolá.

Proti podnikání TV4you v říjnu veřejně vystoupila také Asociace televizních organizací, která prakticky totožné argumenty opírala i o judikaturu Soudního dvora Evropské unie řešící obdobný případ. Tehdejší služba TVCatchup ale podle TV4you byla odlišná v tom, že nabízela především placené kanály.

TV4you umožňuje sledovat 13 televizních stanic volně dostupných v pozemním vysílání také na mobilním zařízení jako tablet nebo smartphone. Po jednom měsíci fungování má podle provozovatele 10 tisíc řádně zaregistrovaných uživatelů.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist