Maďarsko chce začít s těžbou plynu z nekonvenčních zdrojů, aby snížilo svou závislost na Rusku. Na konferenci o břidlicovém plynu ve Varšavě to ve středu řekl zástupce maďarského energetického úřadu Attila Nyikos.

Maďarské zásoby plynu v nízkopropustných ložiscích včetně břidlic se odhadují na zhruba 1500 miliard krychlových metrů, což by zemi stačilo na více než 120 let nynější spotřeby.

Maďarsko se chce podle Nyikose stát jednou z mála evropských zemi, které začnou těžit potenciálně rozsáhlá nekonvenční ložiska plynu. Ta se začala intenzivně využívat až v minulém desetiletí v USA díky rozvoji těžebních technologií, v Evropě ale tuto těžbu podporuje jen několik zemí.

"Jestliže zůstane nekonvenční plyn v Evropě pod zemí, bude vedle něj pohřbena i evropská (energetická) svoboda," řekl Nyikos agentuře AP na okraj konference.

Maďarsko už má na ložiscích nekonvenčního plynu stovku průzkumných vrtů a z jednoho z nich už kanadská firma Falcon TXM menší objem suroviny využívá komerčně. Země je závislá na plynu z Ruska z 80 procent.

Většina zemí střední a východní Evropy je závislá na dovozu plynu z Ruska a hledá nové zdroje dodávek. Největší ambice ve využívání plynu z břidlic má Polsko, kde už těžařské firmy uskutečnily 67 průzkumných vrtů. Těžba plynu z břidlic se připravuje i v Rumunsku a na Ukrajině. Většina evropských zemí ale tyto aktivity zatím blokuje v obavách z narušení životního prostředí.