Kvůli námraze na trolejích začátkem prosince kolabuje hromadná doprava v Praze, Brně a dalších městech, na železnici led na elektrickém napájení způsobil zpoždění desítkám vlaků. České dráhy oznámily, že se problémy na železnicích dotkly 100 tisíc lidí, stovky lidí strávily noc na kolejích v uvízlých vlacích. Ledovka komplikuje také dopravu na silnicích.

V této situaci je pochopitelné, že se mnoho zaměstnanců nedostaví do práce včas nebo nemají možnost se do práce dopravit vůbec. Jak mají postupovat?

V první řadě je nutné co nejdříve zavolat do práce, informovat tam o vzniklé situaci a domluvit se na dalším postupu. Tento případ je řešen v nařízení vlády č. 590/2006 Sb., kterým se stanovuje okruh a rozsah jiných důležitých osobních překážek v práci. 

„Pokud je situace opravdu neřešitelná, jedná se o překážku v práci na straně zaměstnance. V takovém případě má zaměstnanec právo na volno na nezbytně dlouhou dobu a zaměstnavatel nemůže trvat na tom, aby zaměstnanec do práce dorazil. Nemůže být za to ani pokutován,“ říká Tomáš Surka z personálně-poradenské agentury McROY Czech.

Zbývá vám ještě 30 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se