Ocelářská firma Vítkovice Machinery Group Jana Světlíka vstupuje na trh prodeje stlačeného zemního plynu (CNG) pro automobily. Ve středu otevírá dvě velkokapacitní čerpací stanice na rychlostní komunikaci R10 u Mladé Boleslavi, v příštím roce chce přidat dalších 20 stanic. Postupně se chce stát největším českým hráčem v prodeji CNG.

Vítkovice se dosud v oblasti CNG zabývaly především výrobou tlakových nádob pro skladování zemního plynu, kde jsou světovou jedničkou na trhu bezešvých tlakových nádob.

Kromě toho poskytují také službu přezdívanou "virtuální plynovod", která spočívá v dopravě velkého množství stlačeného plynu právě ve velkokapacitních lahvích. Budování vlastních čerpacích stanic tak byl podle generálního ředitele Světlíka logický krok.

"Pro příští rok plánujeme zřízení dalších minimálně 20 stanic. Projekt je ale dlouhodobý, omezený pouze budoucí nasyceností trhu v ekonomicky přínosných lokalitách," uvedl. Součástí projektu je vlastní slevová karta na CNG pro řidiče.

Firma nyní provozuje vlastní čerpací stanice na CNG ve Vítkovicích, v Jeseníku a v polském městě Sosnowiec. Pro rychlejší pokrývání území se společnost rozhodla spolupracovat s čerpadlářskou sítí Benzina a plnicí místa umísťovat u jejích benzinových pump především u hlavních tahů.

Vedle nově otvíraných stanic u Mladé Boleslavi spolu obě firmy od léta provozují dvě plnicí stanice v Havířově a u Svitav. Do konce roku přibudou CNG stanice u pump Benziny ve Zlíně, Kutné Hoře, Jaroměři a Valašském Meziříčí.

CNG čerpadla u Mladé Boleslavi jsou dosud nejvýkonnější plnicí stanice v Česku. Jejich celková kapacita je zhruba tisíc aut denně.

 

 

Vítkovice zároveň jednají o spolupráci se Škodou Auto, která se na zemní plyn jako alternativní pohon zaměřila. Vedle městského vozu Citigo letos automobilka představila novou Octavii na CNG, která láme prodejní rekordy.

Počet plnicích stanic na CNG v Česku se na konci roku podle Českého plynárenského svazu přiblíží 80. V Česku jezdí přes osm tisíc aut na zemní plyn a nabídka automobilek čítá přes 35 modelů. 

Značka Vítkovice Machinery Group zastřešuje kolem 35 firem. Skupina letos očekává miliardový zisk.