Mezinárodní tým právníků s názvem Frank Bold věří v budoucnost, kde se firmy budou starat nejen o svoje výnosy, ale také o svět kolem sebe. A protože příklady táhnou, sami věnují přebytky ze zisků na řešení aktuálních společenských problémů.
Již během studia na Masarykově univerzitě vystřídala Hana několik pozic v právních kancelářích. Osudnou se jí stala stáž v Ekologickém právním servisu, kde strávila sedm měsíců. Když přišla nabídka na stálé zaměstnání, s nadšením ji přijala. S kolegou Lukášem Prnkou má na starosti projekt Občan 2.0, jehož cílem je právní podpora aktivních lidí bojujících za spravedlnost.
Vystudoval Právo na Masarykově univerzitě. Po získání magisterského titulu v roce 2012 rovnou nastoupil do společnosti Ekologický právní servis. Nyní již pod hlavičkou Frank Bold rozjíždí společně s kolegyní Hanou Sotoniakovou pobočku v Ostravě.
"Tak úzké propojení byznysu a neziskové organizace existuje zřídka, víme pouze o třech místech světa. A jedním z nich je Česko. Investováním všech přebytků ze zisku do nekomerčních aktivit se snažíme změnit paradigma, že se jedná o dva izolované světy, na jejichž spojení nelze nic vydělat," komentuje filosofii firmy Hana Sotoniaková.
Cesta za společensky prospěšným podnikáním byla ale dlouhá a náročná. Své o tom ví i zakladatelé coworkingového centra Impact Hub Ostrava, jejichž vírou je rovněž sdílená odpovědnost za vývoj byznysu s dopadem. Prostřednictvím poskytování prostoru pro práci, organizace vzdělávacích akcí a realizací akceleračních aktivit podporují jednotlivce i odpovědné projekty. Větším organizacím pronajímají i kanceláře, přičemž jednu z nich obývá právě ostravská pobočka Frank Bold.
Nedávat jídlo, ale učit lovit
Hana Sotoniaková s kolegou Lukášem Prnkou pracují ve společnosti teprve pár let, přesto dokážou detailně popsat všechny zásadní události svého zaměstnavatele až od roku 1995, kdy se pár studentů z brněnské Masarykovy univerzity rozhodlo poskytovat právní poradenství v oblasti ekologie.
"Tehdy měli kancelář ve skladišti bez oken a jeden telefon. Kdo ho dřív zvedl, ten měl případ," směje se Lukáš. Pod hlavičkou Ekologický právní servis radili občanům, jak se bránit nespravedlnosti. "V podstatě začali uvádět do praxe onu známou myšlenku - nedávat jídlo, ale učit lovit ryby. A o to se snažíme dodnes."
Čekání na Godota
Logickým vyústěním deseti let poradenství bylo založení si vlastní advokátní kanceláře Šikola a partneři, díky níž mohli dát svým aktivitám reálný přesah. S rozrůstajícím se počtem případů, které se často netýkaly ani životního prostředí, se začalo v seskupení dvou firem mluvit o změně názvu.
"To, že se musíme jednotně přejmenovat, se probíralo na každé druhé schůzi. Jenže vždycky byly jiné priority. Táhlo se to hodně dlouho, bylo to trochu jako čekání na Godota. Nakonec se ale rozhodlo, že k výročí našich osmnáctých narozenin změníme celou identitu," popisuje Hana.
Zrození smělosti
Následovalo více než roční procesí porad, schůzí a brainstormingů, jejichž cílem bylo společným úsilím nalézt novou tvář. "Nejsme direktivně řízená firma, takže byli zapojení úplně všichni. Bylo to hodně náročné, jako asi každá změna, byť pozitivní," vzpomíná Hana na dlouhé večery strávené nad myšlenkovými mapami.
Postupem času začaly promlouvat do tvorby hodnoty, kterých si všichni cenili nejvíc - upřímnost a smělost. A tak se zrodil Frank Bold - odvážný a čestný bojovník, jehož zbraní je právo.
Díky tomu, že Adam Hrubý, který rebranding vedl, dávkoval změny do týmu postupně, všichni měli čas se s novinkami ztotožnit a přijmout je za své. "Původně to bylo jen nějaké jméno bez tváře, nyní ale můžeme s hrdostí říct, že Frank Bold má tvář nás všech," popisuje nový brand sjednocující firmy Ekologický právní servis, advokátní kancelář Šikola a partneři a jejich společné aktivity.
Právo už není jen pro bílé límečky
Jednou z hlavních aktivit, kterou mají Hana a Lukáš na starosti, je realizace programu Občan 2.0. Aktivně spolupracují s lidmi, kteří chtějí ve svém okolí něco změnit. Učí je, jak se bránit protiprávním rozhodnutím, jak být slyšet v zastupitelstvu nebo jak jednat s úřady.
"V podstatě se snažíme vyrovnávat množství zbraní na obou stranách. A děláme to zadarmo, protože přece nedává smysl, aby uvědomělí lidé platili za to, že mají energii a snahu bojovat třeba s korupcí," říká Lukáš. Jedním z dalších nástrojů, které nabízí na pomoc, je cílené síťování. Občanům dává reálný pocit, že na to nejsou sami, a současně jim nabízí prostor se od sebe učit, sdílet zkušenosti a vzájemně se podporovat.
Frank Bold je přesvědčen, že když budou v těchto aktivitách pokračovat dostatečně dlouho a intenzivně, běžní lidé získají větší expertízu než mnoho z těch, kteří se jí živí. "Cítíme hodně pozitivní vývoj. Už to není tak, že stojí David proti Goliáši, tedy státní správa verus jednotlivec, ale společná spolupráce občanů, obcí a firem směrem ke změně," usmívá se Hana.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.