H.R.G.

- Základy tiskárny, která je Firmou Pardubického kraje roku 2012, položil Petr Lorenc. Na jaře 1989 zažádal a v polovině prosince 1989 získal od národního výboru v Litomyšli povolení k poskytování služeb obyvatelstvu.
- První tiskařský stroj, který koupil Lorenc ve sběrných surovinách, instaloval v garáži. V současné době sídlí firma v průmyslové zóně v Litomyšli.
- Zaměstnává kolem 140 lidí. Loňské tržby dosáhly 250 milionů korun, ty letošní budou o 10 milionů vyšší.
- Ročně zpracuje přes 10 tisíc zakázek, především propagačních prospektů firem, ale i map, pohlednic, brožur, časopisů, kalendářů a podobně.
- Většinovým vlastníkem je Petr Lorenc, Podnikatel Pardubického kraje roku 2008, a menšinovým jeho zeť Leoš Tupec, který je i ředitelem společnosti.

Tiskárna s nejmodernějším technickým vybavením, čistá, vzdušná, ničím, ani tradičním pachem čpících a neekologických barev nepřipomíná provozy polygrafického průmyslu minulého století. Taková je tiskárna H.R.G. v Litomyšli, která v polovině prosince oslaví 25 let svojí existence.

Zakladatel a majoritní vlastník Petr Lorenc také přiznává, že když se mu podaří dostat nějakého potenciálního klienta na prohlídku provozů, má kontrakt skoro jistý.

"Obvykle mu naše perfektní strojní vybavení, ale i celé prostředí vyrazí dech. A to jde o lidi z oboru, nejen tuzemské, ale i zahraniční návštěvníky, kteří přiznávají, že něco podobného doma neviděli," vypráví Lorenc v týdeníku Ekonom. Podle něho je na podobné technické úrovni v Česku asi pět tiskáren, ostatní neinvestují, a je jen otázkou času, kdy zaniknou.

Přitom devětapadesátiletý Petr Lorenc je fanda do historie a dodnes stojí v tiskárně knihtiskový stroj, na němž začínal. "V pardubické tiskárně ještě za socialismu stál na dvoře malý stroj Grafopress, takzvaný tiegel. Byl zrezivělý, vybrakovaný na náhradní díly, a tak jsem požádal, zda bych ho mohl odkoupit," vzpomíná Lorenc na počátek roku 1989.

O listopadovém převratu se mu tehdy ještě ani nesnilo, ale protože už se uvolňovala možnost volného živnostenského podnikání, podal si žádost na národní výbor a začal shánět potřebnou techniku. Plánoval totiž využít svých znalostí pro sebe. Vyučený ruční a poté i strojní sazeč věděl, že tisknutím svatebních a smutečních oznámení i různých prospektů by se mohl uživit.

"A také jsem nenacházel uplatnění v tom, co jsem dělal. Jako strojní sazeč jsem vlastně jen přepisoval nějaké texty, a ty v komunistické éře nebyly zvláště záživné. Tak jsem si uvědomil, že tohle nechci dělat do konce života," vzpomíná.

Chcete číst dál?

Ještě na vás čeká 50 % článku. S předplatným HN můžete začít číst bez omezení a získáte plno dalších výhod!

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Nebo si kupte jen tento článek za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.