Běžný účet platební bilance, který je souhrnem veškerých ekonomických transakcí tuzemské ekonomiky se zahraničím, se v říjnu vrátil k přebytku. Aktivum činilo 5,1 miliardy korun. Uvedla to v pondělí Česká národní banka. V září běžný účet vykázal schodek 17,6 miliardy korun.

Bilance zboží a služeb byla v říjnu v přebytku 21,3 miliardy korun. "Bilance prvotních důchodů byla pasivní ve výši 18,5 miliardy korun, především vlivem vyplacených dividend z přímých investic v objemu 14,8 miliardy korun," uvedla ČNB. V prvotních a druhotných důchodech je zahrnuto aktivní saldo převodů z rozpočtu EU do Česka 3,9 miliardy korun.

Odliv kapitálu na finančním účtu činil 17,6 miliardy korun. Saldo přílivu přímých zahraničních investic bylo 3,3 miliardy korun, podle ČNB v ročním úhrnu v posledních měsících roste.

Saldo odlivu portfoliových investic bylo ovlivněno zejména zvýšením investic rezidentů do nerezidentských majetkových a dluhových cenných papírů. Saldo portfoliových investic v ročním úhrnu v posledních měsících vykazuje zpomalení odlivu kapitálu, dodala ČNB.

Ve třetím čtvrtletí, tedy období, které předcházelo říjnu, bilance prohloubila schodek na 35 miliard korun. Díky přebytku z prvního čtvrtletí byla tehdy bilance aktivní. Se schodkem 85,5 miliard korun ve třetím čtvrtletí skončily prvotní důchody. Příznivě působil naopak obchod se zbožím a službami.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru