Česká národní banka, která reguluje pojišťovny, v pondělí oficiálně dala najevo nespokojenost se způsobem, jakým pojišťovny přistoupily k předělávání stávajících smluv na životní pojištění. Trvá na tom, že písemný dodatek ke smlouvě musejí mít pojišťovny od všech svých klientů.

Vyplývá to z vyjádření, které ČNB poslala Hospodářským novinám k legislativnímu postupu pojišťoven při změně smluv na nové podmínky. Jedná se celkem o víc než tři miliony životních pojistek. 

Od Nového roku totiž kvůli novele zákona o dani z příjmu bude možné daňové odpočty na zaplacené pojistné uplatňovat jen na smlouvy, u kterých se klienti vzdají možnosti mimořádných výběrů dříve než v 60 letech. Druhá varianta, bez možnosti daňových odpočtů, bude mimořádné výběry dále umožňovat. 

Většina pojišťoven při přechodu na nové podmínky zvolila podobný postup – v dopisech, kde informovala o změnách životního pojištění, ale podepsání a poslání písemného dodatku ke smlouvě požadovala jen od klientů, kteří se daňové úspory od ledna 2015 vzdají.

Podepsaný dodatek od nich chtěly zpravidla do jednoho měsíce. Klienty, kteří budou chtít zachovat daňové výhody a nechtějí z pojistek vybírat, pojišťovny v dopisech upozornily, že nemusejí nic dělat, změna na „uzamčenou“ smlouvu proběhne automaticky.

Tichý souhlas může být zdrojem budoucích konfliktů

ČNB ale takový postup neuznává a chce, aby se změnou smlouvy pojištěný souhlasil, a to obdobným způsobem jako při uzavírání nové smlouvy. 

„Nečinnost pojistníka ČNB za souhlas nepovažuje,“ uvedla centrální banka. Změna pojistných smluv pouze na základě nečinnosti klienta může být podle ní zdrojem právní nejistoty na obou stranách a zdrojem budoucích sporů. 

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 50 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.

Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru