Kunovický výrobce letadel Aircraft Industries loni dosáhl tržeb zhruba 1,8 miliardy korun, meziročně o 300 milionů korun méně. Společnost vyrobila plánovaných 16 letadel, stejný počet se jí podařilo prodat, řekla v pondělí generální ředitelka Ilona Plšková. Letos firma plánuje navýšení výroby letadel, bude kvůli tomu přijímat nové zaměstnance.

"Plán loňského roku jsme ve všech oblastech splnili," uvedla Plšková. Hospodářský výsledek skončí podle ní ziskem, jeho přesná výše zatím není známa. Firma se vyrovnala s klesajícím kurzem rublu, který způsobil ztráty na jejím klíčovém ruském trhu. Plšková uvedla, že přesný dopad na své hospodaření nemá Aircraft Industries spočítaný.

Letos by tržby společnosti měly překročit dvě miliardy korun. Aircraft Industries by chtěla vyrobit 18 letadel a prodat jich 19. "Chtěla bych proto přijmout 77 lidí, zhruba 40 do dělnických a zbytek do technických profesí," řekla Plšková. Na konci loňského roku měla společnost 998 zaměstnanců. Při náboru nových se potýká s nedostatkem kvalifikovaných pracovníků.

"Snažíme se pořád přijímat a nabírat, ale fluktuace lidí je dost vysoká. Přijde 100 lidí a 50 propustím, protože nejsou schopni požadovaný výkon odvést. Není to tím, že by nechtěli, ale ta profese je na mnohé náročná. Chybí nám technické školy zaměřené na výuku středoškoláků. Je velmi těžké sehnat třeba kvalifikované frézaře nebo soustružníky," uvedla Plšková.

Předloni Aircraft Industries vyrobila 13 letadel a s dříve vyrobenými letouny jich prodala 20, většinu do Ruska. Tržby činily 2,1 miliardy korun a zisk 154,4 milionu Kč. V roce 2012 firma prodala jen šest letadel, vykázala tržby 768,8 milionu a zisk 4,74 milionu Kč. O rok dříve společnost prodala 12 letounů, utržila 1,122 miliardy korun a měla zisk 19,44 milionu Kč.

Firma dokončuje projekt modernizovaného letounu L 410, kterých by v budoucnu chtěla vyrábět 24 až 30 ročně. Loni se Aircraft Industries podařilo dodat první letoun do Nepálu a snaží se prosadit také na dalších trzích v Asii. Letos by například chtěla dodat letadlo také do Indie. Podle Plškové se chce opět uplatnit v Kanadě a v budoucnu hodlá proniknout i na čínský trh.

Aircraft Industries je největším českým výrobcem civilní letecké techniky. Navazuje na téměř osmdesátiletou tradici letecké výroby v Kunovicích. Stoprocentním majitelem firmy je ruský průmyslový holding UGMK.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist