Soukromý železniční dopravce RegioJet z české skupiny Student Agency Radima Jančury získal na Slovensku po několikaměsíčním sporu s místními úřady licenci na provozování autobusové linky z Banské Bystrice do Bratislavy. Příslušné povolení dopravci v úterý udělil Banskobystrický kraj (BBSK). Oznámil to mluvčí BBSK Vladimír Gürtler. Stalo se tak poté, co podobnou žádost RegioJetu loni v listopadu Bratislavský kraj zamítl.

"Předseda BBSK Marian Kotleba věří, že tato linka pomůže rozvoji Banskobystrického kraje, zlepší život jeho občanů, zvýší komfort a služby dopravců pro cestující veřejnost a podpoří podnikatelské prostředí," uvedl Gürtler.

RegioJet plánoval nedotovanou autobusovou linku z Bratislavy přes Nitru do Banské Bystrice spustit už loni na podzim. Slíbil levnější jízdné, než účtuje konkurence.

Během posuzování žádosti o získání příslušného povolení se majitel RegioJetu Radim Jančura dostal do sporu také s Bratislavským krajem (BSK). Podnikatel opakovaně tvrdil, že úřad postupoval v řízení protizákonně, když licenci nevydal až na základě dodatečného zamítavého stanoviska Nitranského kraje. Proti nové lince se dříve postavilo město Nitra. Primátor města Jozef Dvonč to odůvodnil například očekávaným zahuštěním dopravy. Naposledy také hovořil o rekonstrukci autobusového nádraží v Nitře, což prý snižuje jeho kapacitu.

Kvůli dřívějšímu zamítavému stanovisku k žádosti RegioJetu dopravce na začátku roku zahájil na Slovensku billboardovou kampaň, kterou upozornil na údajnou korupci a klientelismus. Kampaň RegioJetu popudila představitele samosprávy a primátor Nitry Dvonč prohlásil, že podá trestní oznámení pro pomluvu.

Dopravci na Slovensku musejí získat licenci na běžnou autobusovou linku i v případě, že ji hodlají provozovat na vlastní komerční riziko. K žádosti se vyjadřují dotčené kraje.

RegioJet není na Slovensku nováčkem. V zemi zajišťuje státem dotovanou vlakovou dopravu na regionální trati z Bratislavy do Komárna a loni v prosinci zahájil dálkovou vlakovou přepravu mezi Bratislavou a Košicemi. Dopravce patří do skupiny Student Agency, která kromě jiného provozuje mezinárodní autobusové linky mezi Českou republikou a Slovenskem. Spory v minulosti provázelo i zavádění autobusových linek Student Agency v Česku.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru