Tohle je jednoznačná výpověď: znalost němčiny u svých zaměstnanců je pro 99 procent firem z Německa, které působí v Česku, důležitá. "Poptávka po němčině tu je velká," potvrzuje Christian Rühmkorf z Česko-německé obchodní a průmyslové komory.
Ta provedla průzkum mezi téměř třemi stovkami firem v Česku, v němž zjišťovala, jaké jazykové znalosti vyžadují od svých zaměstnanců nebo uchazečů o práci.
Ukázalo se, že angličtina je mezi německými firmami chápána jako základní předpoklad. "Němčina je vedle toho důležitá a často rozhodující kvalifikace, která uchazečům o práci zajišťuje výraznou výhodu proti ostatním," komentuje výsledky průzkumu Rühmkorf.
Jenže lidí, kteří splňují potřebnou - často technickou - kvalifikaci a zároveň umějí německy, je v Česku málo.
Nejvíc je němčina podle průzkumu potřeba v managementu a na dalších vedoucích pozicích ve firmách. "Porada sice může začít v angličtině, ale často nakonec přejde plynule do němčiny," říká k běžné praxi Jochen Hagel z firmy MBTech, která působí v automobilovém průmyslu.
Nezaměstnanost v Německu klesla nejníže od znovusjednocení země - čtěte ZDE
Od listopadu přibylo nezaměstnaných. Výhled je ale příznivý, tvrdí analytik - čtěte ZDE
Podle téměř poloviny respondentů je ale tato jazyková znalost vyžadována i u inženýrů a odborných pracovníků. Najít právě takové lidi ale bývá největší problém.
"V oblasti vývoje, technických řešení a inovativních projektů jen angličtina nestačí," dodává Hagel s tím, že vývojové česko-německé týmy spolu musí komunikovat v němčině, tak aby mohly přesně popsat daný technický problém a jeho řešení. Právě v technice bývá těžké všechny detaily správně přenést do jiného jazyka.
Výuku němčiny v Česku podporují i rakouské a německé velvyslanectví, jež stojí za jazykovou kampaní Šprechtíme. "Ekonomické vztahy mezi našimi zeměmi se vyvíjejí velmi pozitivně. A znalost němčiny tak otevírá dveře v byznysu stále víc," komentoval průzkum velvyslanec Německa Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven.
"Nikdy nebylo naším záměrem konkurovat angličtině, která je nutností. Ale němčina navíc je jistě plus, které se vyplatí," dodal velvyslanec.
- První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Všechny články v audioverzi + playlist
Přidejte si Hospodářské noviny mezi své oblíbené tituly na Google zprávách.