Tohle je jednoznačná výpověď: znalost němčiny u svých zaměstnanců je pro 99 procent firem z Německa, které působí v Česku, důležitá. "Poptávka po němčině tu je velká," potvrzuje Christian Rühmkorf z Česko-německé obchodní a průmyslové komory.

Ta provedla průzkum mezi téměř třemi stovkami firem v Česku, v němž zjišťovala, jaké jazykové znalosti vyžadují od svých zaměstnanců nebo uchazečů o práci. 

Ukázalo se, že angličtina je mezi německými firmami chápána jako základní předpoklad. "Němčina je vedle toho důležitá a často rozhodující kvalifikace, která uchazečům o práci zajišťuje výraznou výhodu proti ostatním," komentuje výsledky průzkumu Rühmkorf.

Jenže lidí, kteří splňují potřebnou - často technickou - kvalifikaci a zároveň umějí německy, je v Česku málo.  

Nejvíc je němčina podle průzkumu potřeba v managementu a na dalších vedoucích pozicích ve firmách. "Porada sice může začít v angličtině, ale často nakonec přejde plynule do němčiny," říká k běžné praxi Jochen Hagel z firmy MBTech, která působí v automobilovém průmyslu.

Podle téměř poloviny respondentů je ale tato jazyková znalost vyžadována i u inženýrů a odborných pracovníků. Najít právě takové lidi ale bývá největší problém.

"V oblasti vývoje, technických řešení a inovativních projektů jen angličtina nestačí," dodává Hagel s tím, že vývojové česko-německé týmy spolu musí komunikovat v němčině, tak aby mohly přesně popsat daný technický problém a jeho řešení. Právě v technice bývá těžké všechny detaily správně přenést do jiného jazyka. 

Výuku němčiny v Česku podporují i rakouské a německé velvyslanectví, jež stojí za jazykovou kampaní Šprechtíme. "Ekonomické vztahy mezi našimi zeměmi se vyvíjejí velmi pozitivně. A znalost němčiny tak otevírá dveře v byznysu stále víc," komentoval průzkum velvyslanec Německa Arndt Freiherr Freytag von Loringhoven.

"Nikdy nebylo naším záměrem konkurovat angličtině, která je nutností. Ale němčina navíc je jistě plus, které se vyplatí," dodal velvyslanec.  

Zbývá vám ještě 0 % článku
Předplatné za 30 Kč
  • První 2 měsíce za 30 Kč měsíčně, poté za 159 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
Máte již předplatné?
Přihlásit se

Nákup jednoho článku

Vyberte si způsob platby

Platba kartou
 Rychlá online platba

Zpracování osobních údajů a obchodní sdělení

Pokračováním v nákupu beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. »

Zaškrtnutím políčka přijdete o možnost získávat informace, které přímo souvisí s vámi objednaným produktem. Mezi tyto informace může patřit například: odkaz na stažení mobilní aplikace, aktivační kód pro přístup k audioverzi vybraného obsahu, informace o produktových novinkách a změnách, možnost vyjádřit se ke kvalitě našich produktů a další praktické informace a zajímavé nabídky.

KOUPIT ČLÁNEK
Čekejte Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Pozor Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Zadejte e-mailovou adresu

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste si článek mohli po přihlášení kdykoliv přečíst.

Zdá se, že už se známe

Pod vámi uvedenou e-mailovou adresou již evidujeme uživatelský účet. Přihlaste se.

Jste přihlášen jako

Na e-mailovou adresu vám pošleme potvrzení o platbě.