Nezaměstnanost v České republice v prosinci vzrostla na 7,5 procenta z listopadových 7,1 procenta. Bez práce bylo na konci roku 541 914 lidí, což je o 24 406 víc než o měsíc dříve. Uvedl to v pátek Úřad práce.

Oproti prosinci 2013 je ale nezaměstnaných méně, tehdy jejich podíl tvořil 8,2 procenta. Důvodem růstu nezaměstnanosti ke konci roku je jako v minulých letech hlavně ukončování sezonních prací.

V meziročním srovnání se zvýšil o více než 23 000 počet volných pracovních míst a zároveň klesl podíl evidovaných absolventů. To je příjemné překvapení, uvedl v tiskové zprávě náměstek ministryně práce a sociálních věcí pro zaměstnanost Jan Marek.

"V prosinci poprvé od července meziměsíčně vzrostl počet lidí bez práce, tento nárůst byl ale v prosincovém srovnání nejnižší od roku 2007. To značí, že na trhu práce pokračují příznivé trendy," komentoval čísla analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek.

Za pozitivní považuje jak zanedbatelné snížení volných pracovních míst proti listopadu, tak zvýšení průtoku registrací přes úřady práce. Tyto jevy jsou signálem, že je pracovní trh v pohybu a pracovníci i podniky hledají optimální podmínky. Výhled do prvních měsíců tohoto roku zůstává podle něj poměrně příznivý.

V nadcházejících měsících by podle Úřadu práce ČR mohla nezaměstnanost ještě mírně vzrůst, ale s největší pravděpodobností se nedostane na loňské hodnoty. Se zahájením sezonních prací by pak prý mohla začít zase klesat.

Nejnižší nezaměstnanost měl ke konci prosince stejně jako v listopadu okres Praha-východ s 3,3 procenta a Benešov s 4,3 procenta, nejvyšší podíl nezaměstnaných byl v okresech Bruntál - 13,5 procenta - a Most 12,8 procenta. Meziměsíční pokles nezaměstnanosti zaznamenaly jen dva regiony, a to Praha-západ (o 0,7 procenta) a Praha (o 0,2 procenta).

Nárůst eviduje Úřad práce ČR v 75 okresech. Největší hlásí Jindřichův Hradec - o 19,1 procenta. Z krajů je na tom nejhůře tradičně Ústecký, kde je podíl nezaměstnaných 10,7 procenta, nejméně lidí bez práce bylo jako obvykle v Praze - 5 procent.

V uplynulém měsíci evidoval Úřad práce ČR 58 739 volných pracovních míst - o 658 méně než v listopadu a o 23 561 více než před rokem. Zaměstnavatelé měli v prosinci největší zájem například o pracovníky v gastronomii, administrativě, o prodavače, číšníky, servírky, zedníky, šičky, obchodní zástupce a pomocné manipulační dělníky, tradičně velká poptávka je po technických profesích napříč všemi obory.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist