Česká měna se vůči euru vrátila na úrovně, ze kterých před týdnem prudce oslabila po zveřejnění údajů o inflaci. V pátek kolem 10:00 se obchodovala na 27,86 koruny za euro a byla o zhruba 15 haléřů silnější než při čtvrtečním závěru. K dolaru koruna zpevnila skoro o dvacetník pod 24 korun za dolar. Vyplývá to z informací serveru Patria Online.

Koruna k euru posiluje několik posledních dní. Po zveřejnění údajů o prosincové inflaci oslabila na konci minulého a počátkem tohoto týdne až na 28,50 koruny za euro, protože investoři se obávali, že by centrální banka mohla chtít posunout cílovou úroveň pro kurz koruny z nynějších 27 korun ke slabším úrovním. Guvernér České národní banky Miroslav Singer ale v posledních dnech několikrát zopakoval, že centrální banka zatím nemá důvod reagovat.

Páteční ranní čísla ukázala, že se ceny výrobců propadají rychleji, než se čekalo, upozornil analytik Patria Finance Tomáš Vlk. "Vzhledem k tomu, že jde především o efekt levné ropy a centrální banka ujišťuje, že to není důvod k reakci, nechávají data korunu v klidu," doplnil.

Vůči dolaru česká měna v pátek dopoledne posiluje společně s eurem. Evropská měna vůči dolaru maže ztráty nabrané po čtvrtečním překvapivém kroku švýcarské centrální banky, která zrušila limit pro kurz franku vůči euru.