Insolvenční správce německé firmy Viktoriagruppe v předběžném rozhodnutí neuznal, že nafta uložená v jejím německém skladu patří České republice. Naftu tam měla uskladněnu Správa státních hmotných rezerv (SSHR). V pátek o tom informoval její předseda Pavel Švagr. S rozhodnutím insolvenčního správce nesouhlasí. Řekl, že během prosince mu SSHR poslala desítky dokladů o tom, že nafta náleží Česku. Hodnota nafty činí několik set milionů korun.
Správa hmotných rezerv chce argumentaci insolvenčního správce napadnout. "Máme totiž faktury za nákup nafty i faktury, které jsme platili za její ochraňování. Uskladnění nafty v Německu zaručuje také mezinárodní dohoda podepsána s německou vládou v roce 2004. A dokonce i němečtí celníci při kontrolách v Kraillingu v dokumentech uvádějí, že jde o zásoby České republiky," řekl Švagr.
Podle něj správce argumentuje například tím, že v roce 2010 byla při převozu české nafty do Německa smíchána česká nafta s naftou firmy Viktoriagruppe. Správce také tvrdí, že smluvní vztah mezi SSHR a firmou neodpovídá německým právním předpisům.
"Nastal přesně vývoj, ze kterého jsem měl strach, že bude pokus zahrnout majetek státu do konkurzní podstaty. To by bylo hodně nebezpečné, protože hrozí, že stát o něj přijde," řekl v reakci na aktuální vývoj ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Stala se věc, která se nikdy stát neměla, že státní hmotné rezervy byly skladovány v zahraničí a ještě velmi podivnou firmou, dodal Mládek s tím, že situací by se opět měla zabývat Bezpečnostní rada státu.
Také Švagr uvedl, že má k dodatku ke smlouvě o skladování specifických zásob z roku 2010, který umožnil skladování zásob nafty v zahraničí, spoustu výhrad. "Například v něm není vůbec popsáno, jak se nafta dopraví do Česka, a to ani za krize, což považuji za neuvěřitelné. V žádném případě ale nesouhlasím s tím, že tato nafta nepatří České republice," dodal.
Vikroriagruppe, která pro Česko skladuje část zásob nafty, na sebe v polovině prosince podala v Německu insolvenční návrh. Už předtím, ve chvíli, kdy vyšlo najevo, že německá firma má kvůli neplacení daní obstavené účty, vyhlásila SSHR záměr převést naftu ze skladů jinam.
Stát proto loni v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy do nádrží státní společnosti Čepro. Komplikovanější je situace ve skladu firmy v německém Kraillingu. V Bavorsku české nouzové zásoby stále jsou a na jejich odvozu se s Němci SSHR stále nedohodla. Před insolvencí firma podle SSHR argumentovala například tím, že má rozbitou vlečku.
Švagr v pátek zopakoval, že stát má zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly nyní být zásoby asi na dva dny.
Premiér Bohuslav Sobotka minulou neděli nevyloučil, že se Česku nepodaří německé zásoby zachránit. Podle něj za to můžou minulé vlády, které byly sice upozorněny na podezřelé okolnosti, ale nijak nejednaly. Podobně se vyjádřil i ministr Mládek.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist