Společnost O2 Czech Republic podala nabídku na odkoupení necelých 12 procent ve společnosti ČD-Telematika od AŽD Praha, Odborového sdružení železničářů a společnosti OHL ŽS. Chce se tak bránit ovládnutí firmy konkurencí. Řekl to ve středu mluvčí O2 Martin Žabka.

"Smyslem nabídky je zabránit společnosti Dial Telecom, která v minulých dnech ovládla 29 procent ČD-Telematiky, získat ve firmě blokační minoritu, která jí umožní tlačit na majoritního akcionáře společnost České dráhy," uvedl.

Majoritu 59 procent v ČD-Telematice vlastní státní České dráhy. Podle médií je snaha O2 o vykoupení akcií od minoritních akcionářů první krok k získání státního podílu. Podle zástupců O2 ale jde o nepodložené spekulace.

"Postup O2 je standardní reakcí v tržní ekonomice na snahu našeho konkurenta Dial Telecom pokusit se ovládnout společnost ČD-Telematika. Ohrazujeme se proto proti vyjádřením, která našemu postupu podsunují jakési tajemné a nemravné motivy," dodal Žabka.

Možnost, že by České dráhy pustily majoritní podíl v Telematice, ve středu označil za nereálný i dopravce. "České dráhy opakovaně deklarovaly, že si svůj majoritní podíl ve společnosti ČD Telematika hodlají udržet. S tímto postojem dnes vyjádřila souhlas i dozorčí rada ČD," řekl ČTK mluvčí společnosti Radek Joklík.

Podle středečních Lidových novin se chtějí o podíly minoritních akcionářů utkat samy České dráhy s podporou ministra dopravy Dana Ťoka. Ten považuje ČD-Telematiku se sítí 3500 km optických kabelů podél železničních kolejí za strategickou společnost, ve které by podle něj měl stát kontrolovat 100 procent.

Ministr zároveň zkritizoval bývalého šéfa Českých drah Daniele Kurucze, který měl ve funkci předsedy představenstva ČD za úkol vykoupit podíly ostatních akcionářů pro stát. "Poté, co odejde, se ale snaží firmu státu v podstatě ukrást. Od manažera, který tam seděl, je to naprosto odporný krok," řekl Ťok Lidovým novinám.

Dial Telecom, který loni koupil více než 29 procent firmy od fondů Nyland a Titulus, se údajně prodeji svého podílu nebrání, například i výměnou za strategické partnerství s ČD-Telematikou.

ČD-Telematika vznikla v roce 1994 kvůli vybudování telekomunikační sítě podél železničních tratí. Poskytuje služby jak Českým drahám, tak i dalším státním firmám, jako je Česká pošta nebo SŽDC, ale zajišťuje i připojení několika stům lokálních poskytovatelů internetu. V roce 2013 hospodařila s tržbami téměř 1,3 miliardy korun a ziskem před zdaněním 37 milionů Kč.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist