Největší světový internetový obchod dokázal přes vánoční období zvýšit své tržby o 15 procent. V posledním kvartále si přišel na 29,3 miliardy dolarů. Firma předčila očekávání analytiků, v obou dvou předchozích čtvrtletích byla v červených číslech. Akcie společnosti po oznámení výsledků stouply o 12 procent.

Generální ředitel Amazonu Jeff Bezos uvedl, že v minulém roce výrazně vzrostl počet registrovaných uživatelů e-shopu. Počet členů v tzv. Amazon Prime, které stojí ročně téměř 100 dolarů a nabízí například dodání objednávek zdarma, loni stoupl o 53 procent. Právě růst registrovaných členů obchodu podle listu Financial Times výrazně přispěl k vysokým výdělkům.

Čtvrté čtvrtletí je pro Amazon tradičně nejsilnějším kvartálem díky vánočním svátkům. Firma v tomto období vydělává přibližně třetinu svých celoročních příjmů. Na příznivé výsledky prudce zareagovaly akcie Amazonu a vzrostly o 12 procent. V pátek ráno se pohybovaly na úrovni 350,20 dolaru za akcii.

Čistý zisk společnosti byl v posledním kvartále 214 milionů dolarů, v přepočtu na akcii to je 45 centů za akcii. Analytici předpovídali zisk na akcii ve výši 18 centů. Ve stejném období v roce 2013 Amazon vydělal 239 milionů, tedy 0,51 dolaru za akcii.

Amazon v následujícím čtvrtletí očekává pokles čistého zisku k 50 milionům dolarů až ke ztrátě 450 milionů dolarů. Společnost totiž loni investovala 1,3 miliardy dolarů do videoslužeb pro registrované členy Prime a miliardy dolarů dala na dodání jejich zboží zdarma.

Internetový obchod v září zahájil stavbu svého skladu v Dobrovízi u Prahy, dokončen má být v červenci. Práci v něm má najít až dva tisíce stálých zaměstnanců a do tří let od otevření i další tři tisíce sezonních pracovníků.