Firmy si loni v Česku pronajaly nejvíce skladů a výrobních hal v historii, takřka 1,3 milionu metrů čtverečních ploch. Jen nepatrně přitom vzrostla neobsazenost, prázdných bylo na konci loňského roku 8,2 procenta ploch. Vyplývá to z aktuálních dat sdružení realitních poradenských firem Industrial Research Forum (IRF).

Nově si firmy loni v Česku pronajaly 827 500 metrů čtverečních skladů. Meziročně to je o 34 procent více. Pokud se započítají obnovené smlouvy dosavadních nájemců, činil objem pronájmů za loňský rok 1,296 milionu čtverečních metrů, což je meziročně o 11 procent více.

Rekordní poptávka byla vyrovnána vysokým objemem nově dokončených prostor, a proto míra neobsazenosti zůstala stabilní," uvedlo sdružení IRF.

Největší transakcí loňského roku je předpronájem pro společnost Amazon na 133 tisíc metrů čtverečních nových skladových prostor, které v blízkosti pražského letiště staví developer Panattoni. I tato nájemní smlouva je podle IRF rekordní.

Poptávku táhly hlavně distribuční společnosti, které se na nových pronájmech podílely 55 procenty. Podíl výrobních společností činil 28 procent a logistických společností 17 procent.

Celková plocha výrobních a skladových prostor v České republice vzrostla na konci loňského roku na 4,9 milionu metrů čtverečních. IRF očekává, že už v první polovině letošního roku dojde k překročení hranice pěti milionů metrů čtverečních průmyslových ploch.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením k newsletteru beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru