Bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan předpokládá, že silně zadlužené Řecko bude muset odejít z eurozóny. Greenspan v rozhovoru s BBC rovněž prohlásil, že si nedokáže představit, kdo by mohl být ochoten poskytovat další půjčky na podporu řecké ekonomiky.
Nová řecká vláda vedená levicovým premiérem Alexisem Tsiprasem nyní usiluje o změnu podmínek mezinárodního záchranného programu. "Nemyslím si, že se to vyřeší bez odchodu Řecka z eurozóny," řekl Greenspan, který stál v čele Fedu v letech 1987 až 2006.
Řecko tento týden požádalo mezinárodní věřitele o překlenovací podpůrný program do konce května, aby mělo čas na vyjednání nových podmínek spolupráce. Především Německo však trvá na tom, aby Řekové splnili to, k čemu se v minulosti zavázali.
"Domnívám se, že (Řecko) nakonec opustí (eurozónu)," uvedl Greenspan. "Je pouze otázkou času, kdy všichni pochopí, že odchod představuje tu nejlepší strategii," dodal. Upozornil, že si nedokáže představit způsob pokračování eura, pokud nedoje k politické integraci členských zemí eurozóny.
Premiér Řecka píše Němcům: Co vám nikdy nikdo neřekl o naší zemi - čtěte ZDE
S&P o stupeň zhoršila rating Řecka, obává se o solventnost - čtěte ZDE
Řecko se v květnu 2010 ocitlo na pokraji státního bankrotu a muselo požádat Evropskou unii a Mezinárodní měnový fond o finanční pomoc. Dohodlo se již na dvou záchranných programech ve výši 240 miliard eur (6,7 bilionu Kč). Výměnou za úvěrovou pomoc musela vláda zavést masivní výdajové škrty, snížit důchody a mzdy a opakovaně zvýšit daně. To prohloubilo hospodářskou recesi, zvýšilo nezaměstnanost a zhoršilo životní úroveň obyvatel.
Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.
- Veškerý obsah HN.cz
- Možnost kdykoliv zrušit
- Odemykejte obsah pro přátele
- Ukládejte si články na později
- Všechny články v audioverzi + playlist